Nowe oblicze Długiego Pobrzeża

strefamiast.pl 18 godzin temu
Zdjęcie: Od długiego majowego weekendu mieszkańcy Gdańska i turyści mogą już spacerować po całym Długim Pobrzeżu.


Zakończyła się przebudowa Długiego Pobrzeża, jednego z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Gdańsku. Na początku maja otwarto ostatni z remontowanych fragmentów przy Żurawiu.

Od długiego majowego weekendu mieszkańcy Gdańska i turyści mogą już spacerować po całym Długim Pobrzeżu. Zmodernizowany został 500-metrowy fragment od mostu Zielonego do Targu Rybnego.

– Długie Pobrzeże wraca do mieszkańców Gdańska jako miejsce spacerów, spotkań i codziennej rekreacji, ale także jako ważna oś piesza w Śródmieściu – mówi Katarzyna Czerniewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska w RMG.

Nabrzeże zostało dostosowane do współczesnych standardów użytkowych przy jednoczesnym zachowaniu jego historycznego charakteru. Przebudowano infrastrukturę techniczną, ułożono nową nawierzchnię, ustawiono elementy małej architektury. Prace prowadziło miasto Gdańsk oraz inwestor prywatny, który był odpowiedzialny za układanie nawierzchni.

Modernizacja nabrzeża była dużym wyzwaniem inżynieryjnym i logistycznym. W trakcie prac trzeba było zastosować nowoczesne technologie. Użyto m.in. mikropali samowiercących, zbudowano nową ściankę szczelnową oraz żelbetową konstrukcję nabrzeża. Równolegle przebudowano kolektor deszczowy odprowadzający wodę z ul. Św. Ducha, a także oczyszczono dno Motławy. Wszystkie potrzebne materiały transportowano wodą. Ze specjalistycznej barki prowadzono również większość robót.

– To była jedna z najbardziej wymagających inwestycji, jakie realizowaliśmy, zarówno pod względem projektowym, jak i wykonawczym. W trakcie prac musieliśmy elastycznie reagować na nieprzewidziane sytuacje i dostosowywać technologię do zastanych warunków – podkreśla Krzysztof Małkowski, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. – Ogromnym wyzwaniem była logistyka. Wszystkie materiały dostarczano barkami. Od strony Motławy prowadzono rozbiórki i palowanie. Wykorzystywano do tego specjalistyczny sprzęt pływający. Przy okazji udało się oczyścić dno rzeki. Nurkowie wydobyli z niej m.in. motocykl.

Inwestycja wymagała precyzyjnej koordynacji, była bowiem prowadzona równolegle z pracami Muzeum Morskiego oraz inwestycją prywatną Granarii.

– Z satysfakcją oddajemy to miejsce mieszkańcom. Wierzę, iż na długo pozostanie ono wizytówką Gdańska – dodaje Krzysztof Małkowski. WOS

Zakres wykonanych prac

• Zbudowano nową konstrukcję nabrzeża: ściankę szczelną, mikropale, żelbetowy oczep i płytę.

• Ułożono nowe nawierzchnie: 1790 mkw. kostki kamiennej i 4569 mkw. płyt kamiennych.

• Wymieniono i odnowiono: 44 latarnie, 483 m balustrad.

• Oczyszczono dno Motławy, umocniono je koszami gabionowymi i drewnianą konstrukcją odbojową.

• Przebudowano kolektor deszczowy.

Czas i pieniądze

Umowę z głównym wykonawcą podpisano w październiku 2022 r. Prace rozbiórkowe zaczęły się w styczniu 2023 r. W trakcie trzeba było zmienić projekt i wykonać dodatkowe roboty wykończeniowe. Inwestycję zakończono w kwietniu 2025 r. Przebudowa Długiego Pobrzeża kosztowała ponad 73 mln zł.

Idź do oryginalnego materiału