Choć jeszcze dekadę temu kilka mówiło się o segregacji śmieci, dziś jest to już nieodłączna część naszego życia. Ponadto wraz z początkiem 2025 roku w Polsce zostaną wprowadzone nowe regulacje prawne dotyczące utylizacji tekstyliów oraz odpadów budowlanych i rozbiórkowych. To wszystko ma bezpośredni związek z ochroną środowiska, którego kondycja stale się pogarsza. Teraz recykling wspierać zaczęła również Poczta Polska, która we współpracy z MB Recycling i Terra Recycling rozpoczęła pilotaż zbiórki drobnego sprzętu RTV i AGD. Są to tak zwane elektroodpady.
REKLAMA
Zobacz wideo Anita Sowińska: Nasze priorytety to odnawialne źródła energii i zajęcie się nielegalnymi składowiskami odpadów
Poczta Polska: Placówki zaczynają zbierać elektroodpady. Pojawi się 350 pojemników
Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, specjalne pojemniki na elektroodpady pojawią się w ponad 350 placówkach w trzech województwach - mazowieckim, śląskim i łódzkim. W tym przypadku chodzi między innymi o poczty w Płocku, Warszawie, Piasecznie, Katowicach, Sosnowcu, Częstochowie oraz Łodzi.
Zobacz też: istotny komunikat dla seniorów. Emerytura zostanie wypłacona w innym terminie
Do ekologicznych kartonowych kontenerów będzie można wrzucać niewielkie elektrośmieci, w tym "żelazka, czajniki elektryczne, routery, telefony komórkowe, zegarki czy zabawki elektryczne". Ponadto zostaną one odpowiednio oznakowane. Pojawią się także wskazówki dotyczące tego, co dokładnie powinno znaleźć się w środku.
Zaangażowana w działania proekologiczne Poczta Polska pomoże klientom w odpowiedzialny sposób pozbywać się elektroodpadów - co wspiera ochronę środowiska i rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym. (...) Elektrośmieci zawierają zarówno cenne surowce, jak i substancje szkodliwe, które mogą negatywnie wpływać na środowisko. Pomagając klientom w pozbywaniu się takich odpadów, najpierw baterii, a teraz także AGD, przyczyniamy się do ochrony przyrody, wspieramy recykling i zrównoważony rozwój
- czytamy w komunikacie na stronie Poczty Polskiej.
Segregacja śmieci. Poczta Polska mówi o "odpowiedzialności ekologicznej"
Należy jednak pamiętać, aby do kontenerów na elektroodpady nie wrzucać zużytych baterii, ponieważ te zbierane są osobno. Takie pojemniki natomiast znajdują się na terenie placówek Poczty Polskiej już od 2015 roku. Z komunikatu wynika również, iż wszystkie elektrośmieci zbierane będą przez wyspecjalizowane firmy, które są w stanie je przetworzyć. Dzięki temu istnieje możliwość odzyskania z nich cennych substancji i materiałów, takich jak: metale żelazne, nieżelazne, tworzywa sztuczne.
Odpowiedzialność ekologiczna to jeden z filarów naszej działalności. Rozszerzenie oferty o zbiórkę drobnego AGD jest naturalnym krokiem w rozwijaniu naszych usług proekologicznych. Dzięki temu dajemy klientom realną możliwość dbania o środowisko w sposób prosty i wygodny - przy okazji codziennych wizyt w placówkach. Wierzymy, iż ten projekt spotka się z dużym zainteresowaniem i stanie się kolejnym krokiem w budowaniu bardziej ekologicznej przyszłości
- wyjaśnia Piotr Szajczyk, wiceprezes Poczty Polskiej ds. sprzedaży. Tego typu śmieci można również pozbyć się w innych punktach zbiórki elektroodpadów lub w PSZOK - Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.