W grudniu 2024 r. Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych wprowadziła gwarancje ubezpieczeniowe pozwalające zdywersyfikować portfolio zabezpieczeń uczestników rynku giełdowego. Nowa forma zabezpieczeń niepieniężnych skierowana jest przede wszystkim do podmiotów działających w ramach sektora odnawialnych źródeł energii. Inicjatywa IRGiT jest kolejnym krokiem w budowaniu przyjaznych warunków dla rozwoju handlu giełdowego OZE oraz wsparcia zrównoważonej energetyki.
W trosce o zwiększenie atrakcyjności oferty oraz optymalizację systemu gwarantowania rozliczeń, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych (IRGiT) wprowadziła nowe możliwości wnoszenia zabezpieczeń niepieniężnych w postaci gwarancji ubezpieczeniowych wystawianych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Rozwiązanie skierowane jest przede wszystkim do podmiotów działających w ramach sektora odnawialnych źródeł energii.
Nowa forma zabezpieczeń pozwala uczestnikom rynku na wniesienie gwarancji ubezpieczeniowych jako alternatywy dla tradycyjnych zabezpieczeń niepieniężnych, w tym w szczególności praw majątkowych OZE, uprawnień do emisji CO2 (EUA), czy popularnych na polskim rynku gwarancji bankowych. Dzięki wypracowaniu odpowiednich zasad oraz modeli przez IRGiT, przedsiębiorstwa mogą istotnie obniżać koszty, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa.
„Zdajemy sobie sprawę, iż odnawialne źródła energii odgrywają coraz większą rolę w budowaniu zrównoważonej gospodarki oraz we wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Z tego też powodu wspólnie z KUKE wypracowaliśmy rozwiązanie, które odpowiada na wyzwania współczesnego rynku i jednocześnie może wspomóc przedsiębiorstwa zaangażowane w proces transformacji energetycznej. Nowa forma zabezpieczeń niepieniężnych to także interesujące rozwiązanie dywersyfikujące szeroki portfel zabezpieczeń wykorzystywany przez członków IRGiT, którzy poszukują elastycznych form zabezpieczeń optymalizujących koszty uczestnictwa w rynku giełdowym. Gwarancje ubezpieczeniowe KUKE umożliwiają szerszy dostęp do bardziej efektywnych pod kątem kosztów zabezpieczeń, co z kolei zwiększa atrakcyjność oferty IRGiT” – podkreśla Łukasz Goliszewski, prezes zarządu IRGiT.
Gwarancja płatnicza KUKE jest instrumentem zabezpieczającym terminową spłatę różnego rodzaju zobowiązań finansowych przedsiębiorcy związanych z jego bieżącą działalnością. Zobowiązania te mogą wynikać z kredytów bankowych, umów faktoringowych, umów zawieranych z dostawcami, jak również rozliczeń dokonywanych w ramach giełd towarowych.
Sama gwarancja jest instrumentem bezwarunkowym i płatnym na pierwsze żądanie, dającym beneficjentowi pewność otrzymania środków w przypadku braku ich zapłaty w określonym umownie terminie. Jest to instrument funkcjonujący w ramach systemu ubezpieczeń i gwarancji gwarantowanych przez Skarb Państwa i z tego też względu, z uwagi na przepisy unijne, gwarancja może pokrywać do 80% wartości zobowiązania przedsiębiorcy. Natomiast z punktu widzenia bezpieczeństwa jest to dla beneficjenta zabezpieczenie najwyższej jakości.
„Wprowadzenie nowych możliwości w zakresie zabezpieczeń gwarancyjnych i kooperacja z IRGiT dają nam szansę na wsparcie na krajowym rynku bardzo licznej grupy firm, tym razem z szeroko rozumianej branży „zielonej”. To kolejna inicjatywa, która może wpłynąć na przyspieszenie transformacji klimatycznej polskiej gospodarki. Cieszymy się, iż instrumentarium zabezpieczające wykorzystywane przez członków giełdy zostanie uzupełnione o gwarancje KUKE, które nie obciążają limitów bankowych i zwiększają zdolności finansowe przedsiębiorstw” – zaznacza Janusz Władyczak, prezes KUKE.