Niewystarczające tempo wzrostu upraw ekologicznych w UE

3 dni temu

Rolnictwo ekologiczne polega na stosowaniu metod uprawy, które zaspokajają zapotrzebowanie konsumentów na towary wyprodukowane w sposób niestanowiący zagrożenia dla środowiska, zdrowia ludzi, zdrowia roślin czy zdrowia i dobrostanu zwierząt (czyli zgodnie z definicją UE).

Stosowane techniki, jak zmianowanie upraw, kompostowanie i naturalna kontrola szkodników, pomagają poprawić jakość gleby i zwiększyć jej zdolność do sekwestracji CO₂. Dzięki tym technikom rolnictwo ekologiczne przyczynia się do ochrony bioróżnorodności i zwiększa odporność ekosystemów na zmiany klimatyczne – napisał Szymon Ogórek w Tygodniku Gospodarczym PIE, nr 41/2024.

Największy udział rolnictwa ekologicznego w całkowitej powierzchni użytków rolnych w 2022 r. notowały: Austria, Estonia i Szwecja

Jak podkreśla ekspert, udział rolnictwa ekologicznego w UE stale rośnie, a jego powierzchnia w 2022 r. wzrosła do 16,9 mln ha, co stanowi 10,5 proc. całkowicie użytkowanej powierzchni użytków rolnych (UAA). Dla porównania: w 2021 r. powierzchnia ta wyniosła 15,9 mln ha, a w 2020 r. 14,7 mln ha. Największy udział rolnictwa ekologicznego w całkowitej powierzchni użytków rolnych w 2022 r. notowały: Austria (27 proc.), Estonia (23 proc.) i Szwecja (20 proc.), a najmniejszy był w Malcie (mniej niż 1 proc.), Bułgarii i Irlandii (po 2 proc.). W Polsce udział rolnictwa ekologicznego w 2022 r. wyniósł 3,9 proc.

Szymon Ogórek przypomina, iż pod koniec 2023 r. Europejska Agencja Środowiska (EEA) stwierdziła, iż chociaż obecna polityka i wsparcie publiczne wpływają na zwiększanie udziału rolnictwa ekologicznego, tempo wzrostu nie jest jednak wystarczające, aby osiągnąć cel Europejskiego Zielonego Ładu. Cel ten zakłada, iż do 2030 r. co najmniej 25 proc. gruntów rolnych w UE będzie objętych uprawami ekologicznymi. Aby go osiągnąć, konieczne będzie niemal podwojenie obecnego tempa wzrostu z 6 proc. do 11 proc. rocznie.

Duże różnice w ambicjach między państwami członkowskimi mogą prowadzić do utrzymującego się zróżnicowania tempa postępów w rozwoju rolnictwa ekologicznego

W opinii eksperta Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO), w swoim sprawozdaniu z września br. także zwrócił uwagę na zbyt wolne tempo osiągania celów w zakresie rolnictwa ekologicznego. Trybunał podkreślił m.in., iż duże różnice w ambicjach między państwami członkowskimi mogą prowadzić do utrzymującego się zróżnicowania tempa postępów w rozwoju rolnictwa ekologicznego.

Jednym z wniosków jest też to, iż rozwój sektora ekologicznego w UE nie może ograniczać się jedynie do powiększania powierzchni upraw ekologicznych. Ważne jest również rozwijanie rynku dla tych upraw oraz zwiększanie ich produkcji – stwierdza na zakończenie Szymon Ogórek.
Idź do oryginalnego materiału