Negatywne skutki suszy w Pruszkowie

2 godzin temu

Po interwencji wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Pruszkowa, w piątek ubiegłego tygodnia, rozpoczęto prace przy doprowadzalniku wody do stawów w miejscowym Parku Potulickich. Za ich przeprowadzenie odpowiedzialna była firma wykonująca remont jazu na zlecenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”.

W ramach tych działań, na dnie przepływającej w pobliżu rzeki Utraty, umieszczono tzw. szandory drewniane, czyli deski dzięki którym możliwe jest spiętrzenie wody.

W ten sposób woda z rzeki Utraty, zasila również kanał doprowadzający wodę do stawów parkowych. Wyrównanie poziomu wody w stawach może potrwać około tygodnia.

Brak opadów deszczu

Niestety to działania doraźne, bo problem rozwiązałyby opady deszczu. Ten jednak nie jest zapowiadany w prognozach, a dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują dla tego obszaru wyjątkowo suchą jesień.

Warto wspomnieć, iż Park Potulickich, to park miejski położony w śródmiejskiej części Pruszkowa. Zajmuje obszar 23,25 ha, w tym zbiorniki wodne o powierzchni 8,5 ha. Park wpisany jest do rejestru zabytków. Założenie parkowe powstało na zlecenie hrabiego Antoniego Potulickiego w II połowie XIX wieku jako otoczenie klasycystycznego pałacyku Potulickich.

Naturalne uksztaltowanie i woda

Zgodnie z panującymi wówczas tendencjami kompozycja uwzględniała istniejące ukształtowanie terenu oraz naturalny układ wodny złożony ze starorzecza rzeki Utraty i czterech stawów o łącznej powierzchni 8,5 ha.

W ich rejonie rosną olsze, wiązy, a także jesiony, brzozy i lipy, a przy dawnym korycie rzecznym zespół podmokłych zbiorowisk szuwarowo-turzycowych. Na największym stawie znajduje się wyspa.

Parkowe zbiorniki wodne są połączone ze sobą i z rzeką Utratą siecią kanałów. Miejscowe warunki przyrodnicze sprawiły, iż park stał się obszarem naturalnego siedliska i miejsc lęgowych licznej fauny, a szczególnie ptaków.

W południowo-zachodniej części parku znajduje się natomiast, wpisany do rejestru zabytków, zespół pałacowy złożony z powstałego ok. 1860 Pałacyku Potulickich, oficyny dworskiej i wozowni oraz lodowni.

Idź do oryginalnego materiału