Poznań. Zieleń w miejsce betonu i asfaltu, powstają kolejne zielone wyspy

3 godzin temu
Zdjęcie: Nowa zielona wyspa na poznańskim Łazarzu


„Powstała przestrzeń przyjazna nie tylko dla uczniów, ale również okolicznych mieszkańców” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Poznań.

Debetonoza

– Odbrukowanie dziedzińca przy szkole na Łazarzu to kolejne działanie na rzecz klimatu w mieście. Dodatkowo, w takim miejscu, ma ono także walor edukacyjny – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

I zapowiada, iż niedługo podobnie zmienią się place przy kolejnych pięciu szkołach. Wszystkie te projekty przewidują likwidację betonu na rzecz powierzchni biologicznie czynnych, co jest bardzo istotne z punktu widzenia łagodzenia skutków zmian klimatycznych, takich jak chociażby wyspy ciepła. – Dodatkowo zieleń przyuliczna, skwery, lasy kieszonkowe czy parki sprawiają, iż przestrzeń publiczna w mieście jest po prostu bardziej przyjazna – konkluduje Jacek Jaśkowiak.

Zielona wyspa

– Odbetonowano ponad 2 tysiące metrów kwadratowych. Pojawiło się 6 nowych drzew oraz ponad 2000 krzewów i bylin. Dzięki zastosowaniu różnorodnych gatunków roślin, dzieci i młodzież mogą poszerzać wiedzę na temat fauny i flory, zjawisk fizycznych i ekologii. Powstał też ogród sensoryczny – z kolorową nawierzchnią, wykonaną z różnych materiałów oraz skrzynkami na rośliny, umożliwiającymi edukację sensoryczną – dodaje Daniel Banaszewski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33 w Poznaniu.

Ogród sensoryczny to miejsce z tematycznymi nasadzeniami w postaci krzewów i bylin, kolorowymi nawierzchniami z różnych materiałów oraz skrzynkami na rośliny.. Pełni funkcje edukacyjne, rekreacyjne i wypoczynkowe. Zagospodarowanie obszaru w taki sposób daje dzieciom ciekawą alternatywę spędzania czasu wolnego podczas przerw międzylekcyjnych, ale również zajęć edukacyjnych. Ścieżka sensoryczna to 8 pól w kształcie okręgu. W każdym z nich znajduje się inny wypełniacz: kora, opiłki drzew, otoczak, grys granitowy, cegła, piasek, czarny beton.

Przy okazji powstała też wewnętrzna instalacja nawadniania, czyli małej retencji oraz zamontowano oświetlenie i małą architekturę.

Pieniądze z Brukseli

Jak przekazuje poznański magistrat W ostatnim czasie Poznań pozyskał prawie 24 miliony złotych na działania związane z rozwojem zielonej infrastruktury. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dofinansowane niemal 10 milionami zł będą projekty rewaloryzacji parków i modernizacje skwerów. Dzięki temu Miasto Poznań wyeliminuje też twardą nawierzchnię w obrębie pięciu placówek edukacyjnych, przy szkołach podstawowych: nr 77, nr 11, nr 20 oraz nr 82. Zbudowane lub zmodernizowane zostaną również skwery w kolejnych 10 lokalizacjach. „Stary asfalt lub beton będzie zastąpiony tam nawierzchnią przepuszczającą wodę, a dodatkowo przy boiskach wprowadzona zostanie urozmaicona zieleń” – zapowiada Urząd Miasta Poznań.

Z kolei Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał stolicy Wielkopolski 14 mln zł dofinansowania. W przypadku naszego miasta w konkursie zwyciężył projekt, zakładający przywracanie terenów zieleni. Stanie się tak między innymi przy dawnym stadionie Szyca, w miejscu po dawnej betonowej makiecie Rataj w okolicach mostu Królowej Jadwigi oraz właśnie przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 33 przy ul. Wyspiańskiego.

Idź do oryginalnego materiału