Niepołomice. choćby 70% nowych mieszkańców płaci podatki gdzie indziej. Jak to zmienić?

6 dni temu

Gmina Niepołomice odnotowuje przez ostatnie lata bardzo znaczący wzrost liczby mieszkańców. Nie zawsze płacą oni podatki tutaj, dlatego samorząd zamierza podjąć akcję „Bumerang” zachęcając mieszkańców do rozliczania się w miejscu zamieszkania. Burmistrz Michał Hebda podkreśla, iż inicjatywa ta może znacząco wpłynąć na finanse gminy, umożliwiając realizację nowych inwestycji lokalnych.

W okresie od 1995 do 2023 roku populacja gminy wzrosła z 20 tysięcy osób do przeszło 30 tysięcy mieszkańców, a więc zwiększyła się o ponad 50% – co plasuje Niepołomice na czołowej pozycji w regionie pod względem przyrostu ludności.

Liczba mieszkańców Niepołomic
Infogram

Dlaczego „Bumerang”?

Nazwa akcji nie jest przypadkowa. Jak tłumaczy burmistrz Michał Hebda, idea bumerangu symbolizuje powrót – pieniądze z podatków wracają do mieszkańców w postaci inwestycji i usług publicznych. – o ile płacę podatki w Krakowie, nie oczekuję, iż te środki wrócą do mnie w Niepołomicach… – wyjaśnia Hebda, wskazując na konieczność budowania lokalnej świadomości finansowej.

Potrzeba akcji

Na ostatniej sesji rady miasta burmistrz przedstawił szacunkowe dane, z których wynika, iż w starszych blokach jedynie 65-70% mieszkańców rozlicza podatki w Niepołomicach, a w przypadku zupełnie nowych osiedli odsetek ten spada do około 30%. Oznacza to, iż wielu nowych mieszkańców, mimo korzystania z lokalnych usług, nie przyczynia się do budżetu gminy.

– Ci ludzie mieszkają tutaj, korzystają z naszych szkół, dróg i przedszkoli, ale ich podatki trafiają gdzie indziej. To strata dla wszystkich mieszkańców – tłumaczył burmistrz.

Korzyści dla mieszkańców i gminy

Michał Hebda podkreślił, iż wzrost liczby podatników w gminie przełoży się na konkretne inwestycje: – Nie na złote klamki w urzędzie, ale na rozbudowę szkoły, budowę dróg czy nowe przedszkola. Przywołał również zmiany w przepisach, które zwiększają udział gmin w podatkach dochodowych, co czyni akcję szczególnie ważną.

Kampania promocyjna

Podczas sesji radny Kamil Starosta (Dobra Przyszłość) zasugerował zaangażowanie szkół w promocję inicjatywy, zwracając uwagę, iż młodzi rodzice są prawdopodobnie kluczową grupą docelową. Burmistrz potwierdził, iż planowane są działania marketingowe mające na celu dotarcie do mieszkańców. Nie wykluczył choćby organizacji loterii fantowej dla „nowych podatników”, w której nagrodami byłyby np. hulajnogi elektryczne. – Takie rozwiązania stosują inne gminy i przynosi to efekty – dodał.

Idź do oryginalnego materiału