Niemcy wznawiają deportacje do Afganistanu

7 godzin temu

Niemcy deportowały w piątek grupę skazanych przestępców do Afganistanu. To pierwsza taka decyzja od ubiegłego roku i druga, odkąd rządy w kraju przejęli talibowie.

Lot deportacyjny, który wystartował z Lipska w piątkowy (18 lipca) poranek, był dopiero drugą taką operacją od czasu przejęcia władzy przez talibów w 2021 roku.

Ze względu na brak relacji dyplomatycznych Berlina z talibami lot skoordynowano przy pomocy Kataru. Na pokładzie znajdowało się 81 obywateli Afganistanu skazanych za poważne przestępstwa.

Kanclerz Friedrich Merz bronił tej decyzji, podkreślając, iż wszyscy deportowani Afgańczycy to osoby ubiegające się o azyl, których wnioski odrzucono i którzy nie mieli prawa do pozostania w Niemczech.

– Ujęliśmy takie działania w naszym porozumieniu koalicyjnym i dziś po raz pierwszy zostało ono zrealizowane – powiedział dziennikarzom na piątkowej konferencji prasowej. Jak dodał, negocjacje w sprawie deportacji trwały cztery tygodnie.

Operacja była również odpowiedzią na wcześniejsze apele ministra spraw wewnętrznych Alexandra Dobrindta o podjęcie bezpośrednich rozmów z reżimem talibów w celu umożliwienia regularnych deportacji do tego kraju.

Organizacje praw człowieka i agencje ONZ ostro skrytykowały te wypowiedzi, argumentując, iż sytuacja w Afganistanie przez cały czas jest niebezpieczna i wskazując na przypadki łamania praw człowieka.

Merz zaznaczył jednak, iż relacje między rządem niemieckim a reżimem talibów będą ograniczać się wyłącznie do „technicznej koordynacji”.

CDU Merza i CSU Dobrindta od dłuższego czasu postulują zaostrzenie przepisów azylowych i rozszerzenie deportacji – również do Afganistanu i Syrii – zwłaszcza odkąd w grudniu ubiegłego roku prezydent Syrii, autorytarny Baszar al-Asad, został zastąpiony przez rząd rebeliantów.

Presja społeczna rosła po serii brutalnych incydentów z udziałem osób, których wnioski o azyl odrzucono. Miało to miejsce w okresie poprzedzającym wybory parlamentarne w Niemczech w lutym.

Tendencja do wznawiania deportacji do Afganistanu i Syrii widoczna jest także w innych krajach europejskich. Niedawno Austria jako pierwsze państwo UE wznowiła deportacje do Syrii.

Idź do oryginalnego materiału