Niemcy i Polska zacieśniają relacje gospodarcze. najważniejsze tematy rozmów w Warszawie

7 godzin temu
Ministra gospodarki i energii Katherina Reiche oraz szef resortu rolnictwa Alois Rainer rozmawiali w Warszawie o rozwijaniu współpracy gospodarczej. Niemcy pozostają kluczowym partnerem handlowym Polski.


Ministra gospodarki i energii Katherina Reiche oraz szef resortu rolnictwa Alois Rainer rozmawiali w Warszawie o rozwijaniu współpracy gospodarczej. Niemcy pozostają kluczowym partnerem handlowym Polski.

Rząd kanclerza Friedricha Merza został zaprzysiężony 6 maja. Dzień po rozpoczęciu pracy szef niemieckiego rządu złożył wizyty w Paryżu i Warszawie. Towarzyszył mu minister spraw zagranicznych Johann Wadephul. Ministra gospodarki i energii Katherina Reiche i minister rolnictwa Alois Rainer są kolejnymi przedstawicielami nowego niemieckiego rządu odwiedzającymi Polskę.

Nie tylko gospodarka


– Niemiecko-polskie relacje są czymś znacznie większym niż tylko wymianą handlową – powiedziała Reiche po spotkaniu z polską ministrą gospodarki Marzeną Czarnecką w poniedziałek w Warszawie. Przypomniała, w przyszłym roku przypada 35 rocznica podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

– Nasze kraje są ze sobą mocno splecione: w polityce, kulturze, gospodarce; wiele środowisk społecznych jest ze sobą w stałym kontakcie. Dotyczy to też młodzieży, która bierze udział w wymianie – mówiła Reiche.

Ministra podkreśliła, iż wymiana handlowa jest korzystna dla obu stron. Jej zdaniem współpracę bilateralną należy rozszerzyć o Francję, aby w ramach Trójkąta Weimarskiego wzmacniać Europę.

Duże oczekiwania wobec Niemiec


W ocenie ministry, gotowość strony polskiej do współpracy z Niemcami jest bardzo duża. Duże są również oczekiwania związane z silną ekonomiczną pozycją Niemiec.

Reiche zapewniła, iż niemieckie służby graniczne we współpracy z polskimi kolegami starają się zminimalizować negatywne skutki kontroli granicznych dla obywateli Polski.

– Dokładnie monitorujemy sytuację. Zależy nam na tym, aby ruch przez granicę dla ludzi, którzy pracują i studiują, przebiegał w sposób niezakłócony. Z drugiej strony ograniczenie nielegalnej imigracji jest w interesie Polski i całej Europy – wyjaśniła, zastrzegając, iż sytuacja na granicy nie była tematem rozmowy.

Niemcy niezależne od rosyjskiego gazu


Odnosząc się do informacji medialnych o zainteresowaniu amerykańskich inwestorów kupnem i uruchomieniem gazociągu Nord Stream 2, Reiche zwróciła uwagę, iż niemiecki rząd wielokrotnie zapewniał, iż "powrót do rosyjskiego gazu nie wchodzi w rachubę". Niemcy uniezależniły się od dostaw z Rosji, przede wszystkim dzięki terminalom na gaz skroplony LNG. Ministra zaznaczyła, iż nie komentuje spekulacji o ewentualnej sprzedaży gazociągu.

Portal niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" podał w niedzielę, iż niemiecki rząd bada możliwość zaostrzenia przepisów o handlu zagranicznym, aby zapobiec ewentualnej sprzedaży mającej siedzibę w Szwajcarii firmy zarządzającej Nord Stream 2.

Tematem rozmów z polskimi partnerami był także 18. pakiet sankcji przeciwko Rosji. Reiche rozmawiała też z ministrem aktywów państwowych Jakubem Jaworowskim i ministrem rozwoju i technologii Krzysztofem Paszykiem.

Brak zgody w sprawie umowy Mercosur


Minister rolnictwa Czesław Siekierski po spotkaniu ze swoim niemieckim odpowiednikiem Aloisem Rainerem, podziękował stronie niemieckiej za wsparcie przy wprowadzaniu Polski do Unii Europejskiej. Obaj ministrowie opowiedzieli się za ograniczeniem biurokracji w unijnej polityce rolnej.

Odpowiadając na pytanie o sugerowane przez niemieckich farmerów obniżenie ustawowej płacy minimalnej dla pracowników sezonowych w rolnictwie, Rainer przypomniał, iż wysokość płacy minimalnej ustalana jest przez niezależną komisję. W przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie z 12,82 euro do 13,80 euro, a w kolejnym roku do 14,60 euro za godzinę.

Przewodniczący Związku Rolników Joachim Rukwied powiedział niedawno w wywiadzie prasowym, iż pracownicy sezonowi powinni otrzymywać tylko 80 proc. ustawowej płacy minimalnej, gdyż ich stałe miejsce zamieszkania znajduje się poza Niemcami.

Siekierski i Rainer przyznali, iż oba kraje mają odmienne stanowisko w kwestii umowy UE z krajami Ameryki Południowej Mercosur. Polska i Francja domagają się zmian w projekcie umowy, Niemcy są gotowe ją podpisać w obecnej formie.

Niemcy są najważniejszym partnerem gospodarczym Polski. W 2024 roku obroty handlowe między obu krajami osiągnęły wartość 171,9 miliarda euro. Dla niemieckiej gospodarki Polska jest czwartym co do wielkości importerem i eksporterem.

Autor: Jacek Lepiarz


Idź do oryginalnego materiału