"Świetna polska robota w Monachium" – taki krótki post dodał w sobotę premier Donald Tusk w serwisie X. Do niego dołączony jest wpis szefa MSZ Radosława Sikorskiego.
Tusk chwali polską dyplomację w Monachium
"Razem z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim dbamy, by nasz głos był słyszany i wysłuchany" – napisał z kolei Radosław Sikorski. Opublikował nagranie z konferencji w Monachium, gdzie przebywa też kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.
Wskazując na Trzaskowskiego, Sikorski stwierdził, iż "Polska jest w Monachium mocno reprezentowana przez rząd i następnego prezydenta". – Rozmawiamy o tym, co najważniejsze, a mianowicie o tym, iż nie może być pokoju ponad głowami Ukraińców –dodał do tego Rafał Trzaskowski.
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa to coroczne wydarzenie, które odbywa się w Niemczech. Jest to jedno z najważniejszych spotkań na świecie poświęconych zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem międzynarodowym i polityką obronną. Konferencja gromadzi m.in. przedstawicieli rządów oraz organizacji międzynarodowych.
Konferencja w Monachium jest skupiona na wojnie w Ukrainie i USA
W trakcie wydarzenia omawiane są najważniejsze kwestie globalne, takie jak zmiany w polityce międzynarodowej, wyzwania związane z bezpieczeństwem czy konflikty zbrojne, oraz terroryzm. W tym roku szczególne miejsce podczas konferencji poświęcone jest wojnie w Ukrainie, gdyż władze USA naciskają na rozmowy pokojowe, które mogą być bardzo niekorzystne dla Kijowa.
Tymczasem szefowa KE Ursula von der Leyen podczas swojego wystąpienia w piątek w Monachium podkreśliła, iż "zwycięstwo Władimira Putina w wojnie przeciwko Ukrainie osłabi również USA".
– Ukraina i Europa potrzebują pokoju poprzez siłę – powiedziała na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. W jej ocenie Europa i USA mogłyby "współpracować, aby zapewnić trwały i sprawiedliwy pokój". Polityczka wskazała też, iż Europejczycy będą musieli "znacznie więcej wydać" na swoją obronę.
Szefowa KE nie omieszkała wspomnieć, iż "Ukraina jest częścią europejskiej rodziny". Jednocześnie Ursula von der Leyen chce umożliwić zwiększenie wydatków na obronność poprzez uruchomienie specjalnej klauzuli w europejskich przepisach dotyczących zadłużenia.
Warto dodać, iż również Tusk w sobotę dodał istotny wpis w tej sprawie. "Europa pilnie potrzebuje własnego planu działania dotyczącego Ukrainy i naszego bezpieczeństwa, w przeciwnym razie inni globalni gracze zadecydują o naszej przyszłości. Niekoniecznie zgodnie z naszymi własnymi interesami. Ten plan musi zostać przygotowany teraz. Nie ma czasu do stracenia" – wskazał polski premier.