Niepewność gospodarcza, napięcia geopolityczne, zmiany technologiczne – firmy ostatnio stanęły w obliczu ogromnych wyzwań. Trudne czasy dla firm często oznaczają dobre czasy dla konsultantów zarządzania, a w 2024 r. przychody w niemieckiej branży konsultingowej po raz pierwszy przekroczyły 50 miliardów euro.
Podczas gdy usługi konsultantów są pożądane, jednocześnie niektóre firmy nie mogą sobie pozwolić lub nie chcą zatrudniać zewnętrznej pomocy. W rezultacie wzrost przychodów na rynku doradztwa zarządczego w Niemczech spadł z 7,2 procent w 2023 r. do 4,3 procent w 2024 r. A rok 2025 pozostaje trudny: globalna wojna handlowa rozpętana przez prezydenta USA Donalda Trumpa (79) i eskalujący konflikt na Bliskim Wschodzie tworzą niepewne środowisko biznesowe.
Oznacza to pracowity okres dla branży konsultingowej, która dostosowała się do rosnącego popytu. Podczas „German SME Summit” w piątek 27 czerwca najlepsze firmy konsultingowe dla MŚP zostaną wybrane i nagrodzone pieczęcią Top Consultant. Były prezydent Niemiec Christian Wulff (66) będzie towarzyszył w porównaniu konsultantów jako mentor. „Uważam, iż bardzo ważne jest, abyśmy mieli ugruntowane narzędzie do zapewniania jakości na rynku konsultingowym dzięki konkursowi Top Consultant” — mówi. „Ponieważ w Niemczech nadchodzą duże zmiany, na przykład cyfryzacja przyspieszona przez AI”.
Decyzję o przyznaniu odznaki podjęli Dietmar Fink (58), profesor doradztwa zarządczego na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Bonn-Rhein-Sieg, i Bianka Knoblach (52), którzy wspólnie przewodzą WGMB. „Sztuczna inteligencja ma ogromny wpływ na branżę konsultingową” — mówi Fink. Dotyczy to na przykład gromadzenia danych i rozpoznawania wzorców w ich obrębie. Jednak „składnik ludzki” nie został jeszcze zastąpiony — wyjaśnia. „Doradztwo zawsze oznacza, iż trzeba przekonać ludzi, aby radzili sobie z czymś inaczej niż wcześniej. A do tego potrzebna jest ludzka wrażliwość”.
Aby zapewnić równe szanse, pieczęć Top Consultant przyznawana jest w trzech kategoriach wielkościowych na podstawie liczby pracowników: do 10 pracowników, od 11 do 50 pracowników i powyżej 50 pracowników. W każdej kategorii wielkości wybierany jest również „Consultant of the Year” — firma, która zajmuje pierwsze miejsce w swojej kategorii wielkości.
111 najlepszych konsultantów i trzech „Konsultantów Roku”
Spośród 138 firm, które złożyły wniosek, wybrano 111, które w tej chwili noszą pieczęć Top Consultant. Firma konsultingowa EY-Parthenon z Düsseldorfu, M&L AG z Frankfurtu nad Menem i Corpass GmbH z Großwallstadt mogą teraz nazywać się Konsultantami Roku . Trzy najlepsze firmy w każdej kategorii wielkości można znaleźć w galerii zdjęć.
Doradzanie średnim przedsiębiorstwom na równych prawach – według Scientific Society for Management and Consulting (WGMB) jest to najważniejsze dla zostania najlepszym konsultantem. W imieniu Compamedia, WGMB zbadało kandydatów w szeroko zakrojonym badaniu klientów: Klienci referencyjni uczestników dostarczyli informacji na temat m.in. tego, jak profesjonalni byli konsultanci ds. zarządzania i jak bardzo byli zadowoleni z usług konsultingowych (więcej informacji na temat kryteriów oceny można znaleźć na stronie www.top-consultant.de/pruefkriterien ) .
Dietmar Fink i Bianka Knoblach przewodzą WGMB i decydują, kto otrzyma pieczęć na podstawie niezależnej oceny naukowej. 111 z 138 uczestników uzyskało ocenę „bardzo dobrą” lub „dobrą” i ma prawo do wyświetlania pieczęci „Top Consultant 2025”. Firmy są podzielone na trzy kategorie wielkości na podstawie liczby pracowników. Najlepsza firma w każdej kategorii wielkości otrzymuje tytuł „Consultant of the Year”. Ten coroczny konkurs odbywa się już po raz 16.
Sprzedaż spada, stawki dzienne spadają
Wzrost przychodów wśród nagradzanych najlepszych konsultantów był znacznie wolniejszy niż w roku poprzednim. Podczas gdy wzrost przychodów wyniósł 14 procent w 2023 r., konsultanci byli w stanie zwiększyć swoje przychody tylko o dobre 8 procent w 2024 r. Jednak przez cały czas plasuje ich to znacznie powyżej średniej w branży. Konsultanci IT odnotowali najsilniejszy średni wzrost przychodów, tuż za nimi uplasowali się konsultanci zarządzania. Następnie byli konsultanci HR, konsultanci rozwoju organizacyjnego i konsultanci techniczni. Podczas gdy wzrost przychodów wśród konsultantów zarządzania spadł (z 12 procent wzrostu do 5 procent), konsultanci IT odnotowali silny wzrost (z 10 procent do 23 procent).
Podobnie jak w roku poprzednim, klientami o najwyższych przychodach były firmy zajmujące się inżynierią mechaniczną i zakładową (17 procent całkowitych przychodów), a następnie klienci z branży motoryzacyjnej i dostawczej (13 procent). Ze względu na zmiany prawne, klienci z sektora opieki zdrowotnej, bankowości, ubezpieczeń i handlu detalicznego również mają zwiększone zapotrzebowanie na usługi konsultingowe (po 9 procent). Branża restauracyjna i hotelarska rzadko korzysta z usług firm konsultingowych (0,4 procent).
Średnie stawki dzienne najlepszych konsultantów nieznacznie spadły w porównaniu z poprzednim rokiem, z 1624 do 1609 euro. Najwyższe stawki pobierali deweloperzy organizacji, ze średnimi stawkami 1850 euro, a następnie konsultanci zarządzania ze stawkami 1705 euro. Z drugiej strony konsultanci IT pobierali średnio 1343 euro dziennie. Największe różnice cenowe występują wśród konsultantów zarządzania, którzy pobierają od 500 do 3600 euro.
Najlepsi konsultanci wciąż mają trochę do nadrobienia, jeżeli chodzi o różnorodność. Ponad 80 procent wszystkich najlepszych konsultantów ma mniej niż 20 procent kobiet na stanowiskach kierowniczych. Sytuacja jest szczególnie drastyczna wśród konsultantów IT, gdzie tylko 8 procent firm ma ponad 20 procent kobiet jako partnerów. Podobnie jest w firmach doradztwa zarządczego, gdzie 82 procent firm ma mniej niż 20 procent kobiet na najwyższych stanowiskach. Firmy rozwoju organizacyjnego są z kolei stosunkowo postępowe: podczas gdy 40 procent firm konsultingowych ma również mniej niż 20 procent kobiet na stanowiskach kierowniczych, 60 procent firm konsultingowych może pochwalić się stosunkiem kobiet do partnerów wynoszącym 40 procent lub więcej.