Najczęściej zadawane pytania – wybory Prezydenta RP 2025

lesznowola.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Urna wyborcza. Na zielonym pasku napis Wybory prezydenta RP


1. Jak sprawdzić, gdzie jest moja obwodowa komisja wyborcza?

Na stronie internetowej wybory.gov.pl w zakładce „Wyszukiwarka obwodów” zamieszczono wszystkie siedziby obwodowych komisji wyborczych w kraju oraz za granicą. Możesz tego również dokonać w swoim urzędzie gminy lub dzięki aplikacji mObywatel.

2. Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?

Aby je otrzymać, złóż wniosek, najpóźniej do 15 maja, w dowolnym urzędzie gminy. Wniosek składasz na piśmie i własnoręcznie podpisujesz. Zaświadczenie odbierz w urzędzie. Otrzymasz je „od ręki”. Do jego odbioru możesz pisemnie upoważnić inną osobę. Otrzymasz dwa zaświadczenia: na pierwszą i druga turę wyborów. Pamiętaj, aby w lokalu wyborczym przekazać komisji adekwatne zaświadczenie.

3. Jak upewnić się czy jestem ujęty w rejestrze wyborców?

Upewnij się w swoim urzędzie gminy lub w aplikacji mObywatel, iż jesteś ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania adekwatnym dla miejsca zamieszkania. jeżeli nie jesteś – zamelduj się na pobyt stały lub złóż wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania adekwatnym dla twojego miejsca zamieszkania. Możesz to zrobić w swoim urzędzie gminy lub skorzystać ze strony gov.pl. Ewentualnie, jeżeli jesteś ujęty w innym obwodzie lub nie jesteś ujęty w żadnym, możesz też złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania.

4. Co zrobić, gdy ktoś bez mojej zgody powiesił plakat wyborczy na mojej posesji?

W takiej sytuacji należy powiadomić straż miejską/gminną bądź policję.

5. Gdzie zgłaszać nieprawidłowości w trakcie wyborów?

Każdy, kto zauważy nieprawidłowości podczas wyborów, powinien je natychmiast zgłosić. Gdy ktoś zakłóca ciszę wyborczą, np. rozdaje ulotki, nakleja lub zrywa plakaty wyborcze albo prowadzi agitację, zgłoś to policji.
Jeżeli uważasz, iż obwodowa komisja wyborcza pracuje źle, poinformuj o tym okręgową komisję wyborczą albo delegaturę Krajowego Biura Wyborczego.

6. Co zrobić, aby zagłosować za granicą?

Do 13 maja 2025 r. możesz złożyć wniosek o ujęcie w spisie u adekwatnego terytorialnie konsula albo pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnym urzędzie gminy.

7. W I turze będę głosował w swoim obwodzie głosowania, ale na II turę wyjeżdżam za granicę. Jak mogę zagłosować w II turze?

Między I a II turą należy złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców u adekwatnego terytorialnie konsula – Informacje na ten temat znajdziesz na stronie ewybory.msz.gov.pl. Drugi sposób to pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Dokonasz tego w dowolnym urzędzie gminy.

8. Czy na podstawie nieważnego dowodu osobistego mogę zagłosować w Polsce?

Tak. W Polsce możliwe jest głosowanie na podstawie dokumentu ze zdjęciem, umożliwiającego identyfikację wyborcy, choćby jeżeli jest to nieważny dokument.

9. Czy za granicą mogę głosować w oparciu o zaświadczenie o prawie do głosowania?

Tak. Z zaświadczeniem możesz głosować w dowolnym miejscu w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

10. Co, jeżeli zgubiłem Zaświadczenie o prawie do głosowania?

Pamiętaj, chroń swoje zaświadczenie. jeżeli je zgubisz, zniszczysz lub ktoś Ci je ukradnie, to nie otrzymasz kolejnego i nie zagłosujesz choćby tam, gdzie mieszkasz.

11. Czy mogę zagłosować korespondencyjnie za granicą?

Nie. Niestety Kodeks wyborczy nie przewiduje takiej możliwości. Adresy lokali wyborczych za granicą znajdziesz na stronach internetowych:

  • Ministerstwa Spraw Zagranicznych (msz.gov.pl);
  • właściwego konsulatu;
  • Państwowej Komisji Wyborczej (wybory.gov.pl).
Idź do oryginalnego materiału