MRiRW i Politechnika Warszawska rozpoczynają współpracę nad rozwojem technologii biopaliwowych

4 dni temu
Czas1 min

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisało porozumienie z Wydziałem Silników i Maszyn Roboczych (SiMR) Politechniki Warszawskiej, inicjując projekt badawczy nad wykorzystaniem bioetanolu w silnikach spalinowych. To odpowiedź na potrzebę zagospodarowania nadwyżek produkcji zbóż w Polsce.

Pierwszym konkretnym efektem współpracy będzie stworzenie demonstratora technologii – agregatu prądotwórczego zasilanego czystym bioetanolem. Projekt zakłada adaptację standardowego silnika benzynowego do zasilania biopaliwem, co ma udowodnić, iż taka modyfikacja może być ekonomicznie opłacalna w warunkach polskich.

Współpraca między instytucjami będzie koncentrować się na dwóch głównych obszarach badawczych:

  • rozwoju silników o zapłonie iskrowym zasilanych czystym etanolem
  • zwiększeniu udziału etanolu jako dodatku do konwencjonalnych paliw (benzyny i oleju napędowego)

Do realizacji projektu MRiRW zakupiło już bazowe urządzenie, które zostało przekazane Politechnice, a Krajowa Izba Biopaliw dostarczyła paliwo do testów. Pierwsze wyniki prac mają być dostępne w 2025 roku.

Minister Czesław Siekierski podkreślił, iż inicjatywa ma szerszy kontekst związany z obecną sytuacją na rynku zbóż. „Ze względu na zbyt duże zapasy zbóż konieczne było zastosowanie dopłat do skupowanego zboża, aby móc je wyeksportować. Przetwarzanie nadmiaru zbóż na energię jest rozwiązaniem korzystnym dla rolników i konsumentów” – stwierdził minister.

Projekt wpisuje się również w kontekst przyszłej prezydencji Polski w Radzie UE (od stycznia 2025) i planowanego rozszerzenia Unii o Ukrainę. Minister Siekierski wskazał na możliwości współpracy polsko-ukraińskiej w zakresie przetwarzania nadwyżek produkcji rolnej, podkreślając potencjał produkcyjny wschodniego sąsiada.

Idź do oryginalnego materiału