Modernizacja ul. Sienkiewicza budzi wątpliwości wśród radnych. Głosowali jednogłośnie

pionki24.pl 2 dni temu

13 stycznia 2025 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Pionki przy Al. Jana Pawła II 15 odbyła się XVIII Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta. Pierwszym tematem obrad była decyzja o przesunięciu 800 tysięcy złotych na modernizację ul. Sienkiewicza. Obszerna relacja- audio

Po formalnym rozpoczęciu sesji jako pierwszy głos zabrał burmistrz Łukasz Miśkiewicz, który przedstawił propozycję przesunięcia środków budżetowych na pilny remont ul. Sienkiewicza.

– Najważniejszą zmianą w tej uchwale jest to, aby przesunąć środki z oszczędności z ulicy Kościuszki na remont ulicy Sienkiewicza. Jaki stan tej ulicy jest, każdy wie. Prosi się o remont już od dawna, więc mając te oszczędności, trzeba przystąpić do remontu głównej ulicy w Pionkach. Burmistrz wskazał, iż prace obejmą przede wszystkim wymianę nawierzchni – Ta ulica, ten remont zakładamy, iż będzie dotyczył tylko nawierzchni, bo chodniki tam już są wymienione, a częściowo może być ten remont poszerzony o wymianę krawężników oraz oczywiście podniesienie studzienek. Kwota tych 800 tysięcy złotych potencjalnie może nie wystarczyć, ale po to jest przesunięcie w takiej wysokości, by po prostu ruszyć z procedurą przetargową. Jednocześnie burmistrz zaznaczył, iż ujawnianie szczegółowych informacji finansowych mogłoby zaszkodzić procesowi przetargowemu – Niestety nie dało się tutaj na bazie obowiązujących przepisów zrobić przetargu za złotówkę, co by nam bardzo ułatwiło, a w tym przypadku nie będę mówił też z jaką kwotą potencjalnie będziemy się mierzyć, bo to nam pokaże przetarg z jakim przesunięciem już później po rozstrzygnięciu przetargu, ale też miejmy na uwadze, żeby później nie było zarzutów, iż procedura przetargowa była tak przeprowadzona, iż będą będzie konieczność przesunięcia czy jakiegoś aneksowania. Nie już na tym etapie zakładamy, iż ta kwota nie wystarczy, ale nie będzie to duża kwota, którą będzie trzeba ewentualnie przesunąć. Jaka kwota, nie będę mówił z uwagi na to, iż jesteśmy jeszcze przed przetargiem, więc tutaj choćby proszę nie zadawać takich pytań, żeby, żeby nie, żeby potencjalni oferenci już z góry nie zakładali, iż mamy coś, jakąś konkretną kwotę w zanadrzu.

Radny Dominik Cybulski zadał pytania dotyczące szczegółów technicznych projektu – Czy nawierzchnia będzie remontowana na całej długości ulicy Sienkiewicza?

Burmistrz wyjaśniał, iż remont obejmie całą długość ulicy. – Prace będą dotyczyć wymiany nawierzchni, regulacji studzienek oraz oznakowania poziomego i pionowego. jeżeli warunki przetargowe pozwolą, chcemy również zadbać o doświetlenie przejść dla pieszych, co zwiększy bezpieczeństwo.

Nieco później Cybulski ponownie zabrał głos, dopytując o brakujące elementy w projekcie – Chciałbym, aby było jasno powiedziane, czy regulacja studzienek jest częścią projektu. I czy w budżecie na ten rok przewidziano również modernizację ulicy Ciepłowniczej?

Burmistrz poinformował radnego, iż regulacja studzienek jest uwzględniona w projekcie remontu ul. Sienkiewicza. – jeżeli chodzi o ulicę Ciepłowniczą, to w tym roku planujemy położenie asfaltu na odcinku, który został już przygotowany – poszerzony i wysypany tłuczniem. Warunki atmosferyczne zdecydują, kiedy prace będą mogły ruszyć.

Radni wprowadzeni w błąd?

Radny Paweł Kobylas przypomniał dyskusję z sesji budżetowej, wskazując na rozbieżności w przekazywanych informacjach i przypomniał niedawną sesję budżetową, na której niektórzy radni krytykowali przesunięcia środków. – Dziwi mnie sytuacja, bo trzy tygodnie temu mieliśmy sesję budżetową. Tu niektórzy radni się wypowiadali, iż radni próbują zabrać pieniądze z, właśnie z tej inwestycji, było larum, iż jak to, jeszcze inwestycja nie zaczęła, nie wiemy, czy nie będzie aneksów, nie ma żadnych oszczędności, tak mówił pan Krzysztof, pan Krzysztof Miśkiewicz, iż to jest nowy, budżet. Co to się zmieniło, jak mówiliśmy, iż jest milion złotych oszczędności na tej inwestycji i co się nagle zmieniło, iż ci radni nie krzyczą, iż pan burmistrz zabiera 800 tysięcy, iż jest ta inwestycja niezagrożona.

Burmistrz Miśkiewicz próbował wyjaśnić logikę finansową – Od początku to sygnalizowałem, panie radny, natomiast ta kwota, która przesuwamy teraz jest po to przesuwana, by ogłosić przetarg. To, co mówiłem w pierwszej części swojej wypowiedzi, iż niestety nie da się ogłosić przetargu za złotówkę i kwota, którą musimy przesunąć, musi być zbliżona do tego, jak potencjalnie, ile by to zadanie kosztowało, więc tylko i wyłącznie z tego wynika taka, a nie inna kwota i ta sytuacja.

– Panie burmistrzu, dlatego zadałem takie pytanie, bo na sesji budżetowej była informacja i teraz zastanawiam się, czy tak, czy byliśmy jako radni celowo i mieszkańcy wprowadzani w błąd przez jednego z radnych, iż nie możemy zabierać pieniędzy z tej inwestycji, bo jest inwestycja zagrożona, albo z niewiedzy radnego na temat, jak jest skonstruowany budżet. Dlatego zadałem takie pytanie, bo mnie to bardzo nurtuje, jak ktoś mi coś mówi, no to albo ma wiedzę, albo nie ma wiedzy. – dodał ad vocem radny Kobylas

Uwagi radnego Bińkowskiego

Radny Krzysztof Bińkowski zwrócił uwagę na problem zalewania ulicy podczas opadów – Bardzo bym prosił, żeby pan, jak już będzie rozstrzygnięty przetarg, bo tam pamiętajmy, kolekcjonerzy rejestracji po ulewach mogliby naprawdę mieć pokaźną kolekcję i tam na końcu tej ulicy Sienkiewicza, do skrzyżowania z ulicą Chemiczną, ona jest źle totalnie wyprofilowana. Żeby wyprofilować tą ulicę i żeby wykonawca tam, nie wiem, no wyprofilował to, bo tam jest takie newrologiczne miejsce i żebyśmy to wreszcie zrobili raz a porządnie, żeby tam chociaż jedna strona, bo pod wiaduktem to wiemy, no nie będzie przejezdna, zawsze będzie taki problem, ale tam chociaż tą jedną stroną, żebyśmy mieszkańcy mogli ominąć, jak jadą do Biedronki czy gdzieś tam, tamtędy, tak żeby godnie można było przejeżdżać podczas ulewy.

Wątpliwości przewodniczącego Szałabaja

W trakcie sesji przewodniczący rady Włodzimierz Szałabaj pytał o projekt modernizacji ulicy Sienkiewicza – Mam pytanie, czy na ulicy Sienkiewicza mamy projekt? Zadania są już wypisane.

Burmistrz odpowiedział, iż projekt nie jest potrzebny, choć jak powiedział projekt był i były podejmowane przez poprzednika próby uzyskania na remont tej ulicy dofinansowania. – Projekt nie jest potrzebny, ale ten projekt był, bo chyba poprzednik zdaje się składał w ramach Polskiego Ładu też remont tej ulicy. On nie przeszedł, ale mówię tutaj wystarczy położenie tej wymiana nawierzchni asfaltowej oraz doświetlenie, przejść dla pieszych. tylko tyle i aż tyle na ten moment, bo pamiętajmy, iż i tak to co dzieje się na tej ulicy, no to na pewno państwo już się spotykacie z uwagami mieszkańców, iż się nie da tamtędy po prostu jeździć, a jest to droga dojazdowa do punktów handlowych, które się znajdują w tej części miasta, między innymi Manhattan, więc z tego wynika potrzeba remontu tejże ulicy.

Przewodniczący Szałabaj dopytał również, czy nie warto rozważyć wykonanie tej inwestycji z większym dofinansowaniem.– Rozumiem potrzebę i jestem jak najbardziej za taką inwestycją, ale czy nie warto by było odłożyć jej trochę w czasie, bo jeżeli mamy projekt, mamy możliwość złożenia tego projektu o dofinansowanie i nie zrobić tego zadania nie na zasadzie modernizacji, tylko dobrej, normalnej inwestycji. Warto by było chyba z takiego projektu skorzystać.

Burmistrz odpowiedział, argumentując, iż potrzeba remontu jest pilna – No to jest zdanie pana radnego, natomiast odnośnie tego jak się funkcjonuje w mieście i na pewno pan radny ma też do czynienia z mieszkańcami, którzy już na tym etapie, na dzień dzisiejszy chcieliby jeździć po równym asfalcie. Myślę, iż to wynika, iż potrzeba na ten moment jest taka, żeby to teraz zrobić, ponieważ mówię moim zdaniem powinniśmy też pójść dalej w kierunku innych ulic, które pozwolą naszemu miastu się rozwinąć i mam tu na myśli między innymi Aleję Piastowską. Pamiętajmy, iż bo też ona została wpisana do budżetu, iż Aleja Jagiellońska, gdzie finałem było wylanie tego asfaltu i to była praca chyba bodajże to był osiem lat pracy od wykupu działek poprzez uregulowanie jakichś tych stanów własnościowych, prawnych do aż do momentu zaprojektowania, złożenia wniosku o dofinansowanie i ostatecznego odebrania, więc też miejmy na uwadze to, bo jest to jedyny teraz obszar w mieście, gdzie potencjalnie mieszkańcy mogą się budować, osiedlać, bo to z czym się mierzymy, no to bardzo negatywna tendencja demograficzna, dlatego musimy zrobić wszystko, by zatrzymać naszych mieszkańców w mieście i choćby próbować zachęcać mieszkańców spoza naszego miasta osiedlać, żeby się tutaj namawiać do osiedlenia się tutaj. To są te priorytety, które powinniśmy mieć na uwadze, bo mówię sami sobie już zdajemy sprawę, iż mieszkańców nam ubywa, a to żeby przynajmniej spróbować zatrzymać tę tendencję bądź ją zminimalizować, musimy uwolnić jedyne czy jedne z niewielu terenów mieszkaniowych w mieście. Po to, po to jest mówię skupienie się na tej Alei Piastowskiej i wyremontowanie tylko ulicy Sienkiewicza, by zachęcać właśnie mieszkańców i poprawiać im ten komfort, by mieszkańcy nie uciekali z miasta i bo tendencja jest raczej taka, iż do tej pory było tak, iż raczej nasi mieszkańcy budowali się i osiedlali w Gminie Pionki.

Za przyjęciem projektu uchwały było trzynaście głosów za, zero wstrzymujących się, zero przeciw, dwóch radnych było nieobecnych.

Idź do oryginalnego materiału