Młodzież zgłębia historię Solidarności

1 rok temu
Zdjęcie: Młodzież zgłębia historię Solidarności


Laureaci Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność”, skierowanego dla uczniów szkół ponadpodstawowych otrzymali dzisiaj (wtorek, 18 kwietnia) nagrody. Uroczystość odbyła się w Enea Elektrownia Połaniec.

Zadaniem finalistów było wypełnienie testu zawierającego prawie sto pytań. Dotyczyły one zarówno historii NSZZ „Solidarność”, jak i najważniejszych postaci związanych ze związkiem, ale również zagadnień społecznych.

– Mamy pełną świadomość, iż tego rodzaju wiedza jest szczególnie ważna dla młodych ludzi wchodzących w dorosłe życie, a szkoła nie może zagwarantować jej w pełni. Te pytania testowe dotyczą pewnych zachowań, relacji międzyludzkich, one kształtują postawy prospołeczne – powiedział Waldemar Bartosz, przewodniczący NSZZ Solidarność w regionie świętokrzyskim.

Dodał, iż prawie 20-letnia historia konkursu wskazuje na to, iż pozytywnie wpływa on na decyzje życiowe młodych ludzi. Wielu z nich pod wpływem tych zmagań zdecydował się zostać prawnikiem, czy socjologiem, albo związkowcami.

Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki powiedział, iż jest pod wrażeniem bardzo dużego zainteresowania tym konkursem, co świadczy o doskonałej wręcz pracy u podstaw związkowców z regionie. To także dowód na to, iż marka „Solidarność” jest przez cały czas tą, która sama świadczy o sobie, a młodzież do tego się garnie z czego tylko trzeba się cieszyć.

Joanna Dróżdż, przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność elektrowni i spółek powiedziała, iż ten konkurs jest nie tylko poszerzaniem wiedzy historycznej o związku, ale także podtrzymywaniem etosu Solidarności, idei które wywarły tak duży wpływ na losy naszego kraju i obalenie muru berlińskiego.

– Ta idea organizowania się i walki powinna dotrzeć do serc i umysłów młodych ludzi i tam się utrwalić, bo to jest nasz dorobek – dodała.

Agnieszka Wojdan, prezes Enea Elektrownia Połaniec także wyraziła swój podziw dla zainteresowania konkursem wiedzy o Solidarności i stwierdziła, iż wizyta młodzieży w elektrowni jest okazją do pokazania tego zakładu jako firmy przyjaznej pracownikom, szanującej ich prawa.

Młodzież biorąca udział w konkursie mówiła naszej reporterce, iż jest on bardzo przydatny, wniósł dużo nowych wiadomości o Solidarności, o strajkach, o represjach, ale także praktycznej wiedzy, która przyda się w życiu dotyczącej np. praw pracowniczych, czy sporów w zbiorowych.

Nagrody otrzymało 11 laureatów. Pierwsze miejsce zajęła Anna Stachurska z V LO w Kielcach, która w nagrodę otrzymała laptop. Pozostali laureaci dostali drobniejszy sprzęt elektroniczny oraz zestawy pamiątek od IPN.

Konkurs był dwuetapowy, najpierw odbywał się na poziomie szkolnym, po którym najlepsi przeszli do finału. Była to grupa 57 osób wyłoniona spośród prawie 400 uczniów, którzy zgłosili się do konkursu.

Idź do oryginalnego materiału