Milowy krok w polskiej energetyce. Niebawem wiatraki budowane na Morzu Bałtyckim dostarczą tani prąd. Jest już baza operacyjno-serwisowa [FOTO]

5 godzin temu

Pierwsza w Polsce baza operacyjno-serwisowa w Łebie budzi się do życia. To ona ma pełnić kluczową rolę w obsłudze budowanej przez Orlen wspólnie z kanadyjskim partnerem Northland Power morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. We wtorek 20 maja w Łebie oficjalnie otworzono pierwszą w Polsce bazę operacyjno-serwisową dla MEW.

Wcześniej znajdowały się tu nabrzeże i promenada wykorzystywane przez mieszkańców i turystów. Dzięki przeprowadzonym zmianom, w tym zwiększeniu głębokości technicznej z 3,5 do 4,2 mkw. i zainstalowaniu ok. 200 mikropali, z tego miejsca będą mogły wypływać trzy bądź cztery statki do transportu załóg, sprzętu i materiałów niezbędnych do powstania morskiej farmy. Miejsce wyposażono również w dwa potężne dźwigi do ładowania towarów i znajdujący się tuż obok wielki magazyn, którego regały wypełnią potrzebne części do budowy instalacji. To nie wszystko. W tym samym budynku, co magazyn, mieści się Morskie Centrum Koordynacyjne Baltic Power (MCC). Technicy i personel serwisowy mają rozpocząć pracę w bazie jeszcze w tym roku.

Płocki koncern wspólnie z kanadyjskim partnerem Northland Power buduje ok. 23 km od wybrzeża morską farmę wiatrową Baltic Power. Instalacja będzie wykorzystywała 76 turbin wiatrowych (każda o mocy 15 MW), stanie się również pierwszą polską morską farmą wiatrową działającą na Morzu Bałtyckim. Uruchomienie instalacji planowane jest w 2026 r.

Z ciekawostek… Jedna turbina:

– naładuje w ciągu godziny 314 285 baterii do telefonów komórkowych,
– napełni w ciągu godziny 82 500 baterii do laptopów.
– potrzebuje 0,13 sekundy do naładowania hulajnogi elektrycznej,
– wystarczy minuta, aby jedna turbina naładowała na tyle baterie autobusu elektrycznego, aby ten mógł przejechać 100 km, z kolei godzina jej pracy pozwoli na naładowanie 147 samochodów elektrycznych.

Mamy to!

Dla Orlenu to kolejny kamień milowy w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. W Łebie działa już pierwsza w Polsce baza operacyjno-serwisowa dla MEW. Zbudowana od podstaw infrastruktura portowa będzie obsługiwała budowaną przez Orlen wspólnie z kanadyjskim partnerem Northland Power morską farmę wiatrową Baltic Power. Już teraz odgrywa ona kluczową rolę w trwającym procesie budowy na morzu, którego finałem będzie uruchomienie w przyszłym roku pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku.

– Jako Grupa Orlen jesteśmy zarówno pionierem, jak i liderem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Już w 2026 r. z naszej farmy Baltic Power popłynie do odbiorców czysta energia elektryczna wyprodukowana na morzu – mówił podczas otwarcia bazy w Łebie Ireneusz Fąfara, prezes Zarządu Grupy Orlen.

– Lądowym sercem przedsięwzięcia jest otwierana dziś baza operacyjno-serwisowa. W Orlenie doskonale rozumiemy, iż Polska musi wykorzystać potencjał Morza Bałtyckiego, dlatego to nie koniec naszych inwestycji w tym regionie. Baza serwisowa jest kluczem do sukcesu budowy Baltic Power, a Pomorze staje się kluczem do przyszłości polskiej energetyki – kontynuował Fąfara. – Setki pracowników każdego dnia prowadzą największe w historii prace instalacyjne na morzu, a kolejni szykują wielomiliardowe inwestycje w sieci przesyłowe i nowe źródła wytwarzania. Wszystko to zapowiedzieliśmy w strategii i dotrzymujemy słowa. Realizujemy największy w historii program inwestycji w polską energetykę wart choćby 380 mld zł.

– To moment prawdziwej euforii dla całej branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – od dzisiaj wszyscy spacerujący kanałem portowym w Łebie mogą zobaczyć w pełni działającą infrastrukturę morskiej farmy wiatrowej – nie ukrywał zadowolenia Grzegorz Szabliński, prezes Zarządu Baltic Power. – Deklaracje i plany przerodziły się w konkretne działania i namacalną infrastrukturę. Baza Baltic Power w Łebie będzie obsługiwać statki serwisowe i wykonywać wszystkie niezbędne czynności dla zapewnienia bezawaryjnego i bezpiecznego funkcjonowania morskiej farmy wiatrowej. Tu przez około 30 lat pracę znajdzie ok. 60 techników i pracowników.

Uruchomienie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power planowane jest na 2026 rok. Inwestycja Orlen i Northland Power jest najbardziej zaawansowanym projektem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i pierwszym, który wszedł w fazę budowy. Farma będzie jednym z pierwszych na świecie projektów instalujących turbiny wiatrowe o mocy 15 MW. Generując około 4 000 GWh zeroemisyjnej energii elektrycznej rocznie, Baltic Power ma na celu zmniejszenie emisji CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami energii.

Autor: KB oraz Orlen.
Fot. KB.

Idź do oryginalnego materiału