Miliony dla Spółdzielni Mieszkaniowej „Domator”.

2 godzin temu
Zdjęcie: 23.06.2026. Kielce. Podpisanie umowy na pożyczkę dla spółdzielni Domator / Fot. Aleksandra Słowak - Radio Kielce


Spółdzielnia Mieszkaniowa „Domator” otrzymała na preferencyjnych warunkach 5 mln pożyczki, którą przeznaczy na termomodernizacje boków i montaż odnawialnych źródeł energii. We wtorek (23 czerwca) odbyło się podpisanie umów.

Jacek Rek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Domator”, wskazuje, iż pieniądze zostaną wykorzystane na termomodernizację trzech budynków.

– Są to bloki przy ulicy Jagiełły 4 i Jagiełły 6 na osiedlu Pod Dalnią oraz budynek przy ulicy Jurajskiej 4 na osiedlu Ślichowice II – wyjaśnia.

23.06.2026. Kielce. Podpisanie umowy na pożyczkę dla spółdzielni Domator / Fot. Aleksandra Słowak – Radio Kielce

Prace zostaną połączone z montażem instalacji fotowoltaicznej oraz magazynów energii.

– Wyprodukowany prąd posłuży do zaspokojenia potrzeb administracyjnych, czyli oświetlenia klatek schodowych i terenu wokół budynków – mówi prezes Jacek Rek.

Wiceprezes spółdzielni, Wojciech Gepner, przyznaje, iż zarząd spółdzielni od dłuższego czasu poszukiwał źródeł finansowania i dokończenia projektów termomodernizacyjnych.

– Nie było łatwo. Ta pożyczka bardzo pomoże zrealizować inwestycję. Jest zastrzykiem jednorazowym, który pozwoli szybko, sprawnie, z korzyściami ekonomicznymi i ekologicznymi przełożyć się wprost na mniejsze zużycie ciepła w tych budynkach – podkreśla wiceprezes Wojciech Gepner.

23.06.2026. Kielce. Podpisanie umowy na pożyczkę dla spółdzielni Domator / Fot. Aleksandra Słowak – Radio Kielce

Renata Janik marszałek województwa świętokrzyskiego podkreśla, iż pożyczki zostaną przyznane na bardzo korzystnych warunkach.

– Zero procent oprocentowania i zero jakichkolwiek kosztów. Wsłuchując się w głos partnerów, wydłużyliśmy okres spłaty do 12 lat. Podkreślam, iż istnieje możliwość umorzenia do 25 procent wartości pożyczki, czyli w tym przypadku około miliona złotych. To realna troska o portfele kielczan – zaznacza.

Renata Janik podkreśla, iż planowane rozwiązania niosą za sobą wielowymiarowe korzyści gdyż inwestycję będą miały charakter ekologiczny.

– Wpłynie to nie tylko na obniżenie kosztów ogrzewania. Ograniczenie wycieku ciepła, i wykorzystanie systemów OZE korzystanie wpłynie na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery – wskazuje.

Wtorkowe wydarzenie jest pierwszym przypadkiem w regionie, kiedy spółdzielnie mieszkaniowe uzyskują tego typu wsparcie.


Idź do oryginalnego materiału