Mieszkańcy Opola przez cały czas bez zasięgu Orange. Wykluczenie cyfrowe powoduje straty

2 miesięcy temu

Analiza dostępnych map zasięgu sieci Orange pokazuje, iż chociaż Opole jest objęte zasięgiem LTE i w pewnych miejscach także 5G, to jakość sygnału może się znacznie różnić w poszczególnych dzielnicach i sąsiednich gminach. Nie usprawiedliwia to faktu, iż mieszkańcy zachodnich części Opola od wielu tygodni nie mogą nawiązywać połączeń i prowadzić biznesu. Wszystko przez usunięcie nadajnika Orange, który do tej pory był na biurowcu przy Niemodlińskiej.

Wykluczenie cyfrowe opolan. Poseł Tomasz Kostuś pisze do Orange

Nie jest tajemnicą, iż jedną z wykluczonych cyfrowo osób, w związku z zamieszkiwaniem zachodniej części Opola jest poseł Tomasz Kostuś. – Bardzo często, żeby porozmawiać, czy spełnić swoje obowiązki wobec mandatu posła muszę kombinować. Kiedy wiem, iż rozmowa jest pilna i ważna, wręcz wsiadam w samochód i jadę do centrum do biura. Wtedy mam pewność, iż połączenie nie zostanie zerwane – mówi w rozmowie z dziennikarką O!polskiej poseł Tomasz Kostuś.

– Mieszkamy w stolicy regionu, a dostęp do sieci komórkowej potrafi być niczym w leśnej głuszy – komentują mieszkańcy Żerkowic, z kolei poseł Tomasz Kostuś wystosował pismo do samej pani prezes Orange.

– Z niepokojem informuję, iż od wielu tygodni mieszkańcy zachodniej części Opola mają problem z siecią. Niestety, w związku z problemem sieć nie podaje ani sposobu, ani przewidywalnego terminu rozwiązania tej kwestii. To problem bardzo dotkliwy i uciążliwy. Do mojego biura poselskiego wpływa wiele skarg w tej sprawie – czytamy w piśmie do prezes Zarządu Orange, Liudmiły Climoc.

Problemy z siecią Orange w Opolu. przez cały czas nie ma rozwiązania ani terminu

Zarówno mieszkańcy, jak i poseł Kostuś wskazują, iż nie ma komunikacji między siecią, a jej użytkownikami.

– To nie atak białoruski, a wyłączenie nadajnika. Mówię tutaj o bardzo słabej jakości internetu, zrywanych połączeniach. Oczywiście, czasem takie sytuacje się zdarzają, ale ta sprawa trwa już wiele tygodni. Za ten stan wykluczenia telekomunikacyjnego mieszkańców stolicy województwa odpowiada największy polski operator telekomunikacyjny – mówi Tomasz Kostuś.

Mieszkańcy i przedsiębiorcy są sfrustrowani. – Żądam przedstawienia planu naprawczego i planu rekompensat dla użytkowników sieci. Największy operator powinien przedstawić plan rozwoju infrastruktury teleinformatycznej w województwie opolskim – słyszymy.

Sieć Orange naruszyła prawa konsumenta. „Chcemy zadośćuczynienia”

Aby rozwiązać te problemy z siecią Orange w Opolu operator mógłby zainwestować w rozwój infrastruktury, w tym budowę dodatkowych stacji bazowych. Mieszkańcy powinni także zgłaszać swoje problemy operatorowi, co może przyspieszyć proces modernizacji sieci w tych rejonach.

Zgodnie z informacją, którą przedstawił podczas konferencji prasowej Tomasz Kostuś, minister cyfryzacji zostanie poinformowany o sytuacji w Opolu. – Tutaj przeprosiny nie wystarczą. Potrzebna jest natychmiastowa rekompensata dla użytkowników – podsumowuje poseł Kostuś.

Poradnik – “Jak poprawić zasięg w telefonie”

Często jest jednak tak, iż sieć 4G/LTE jest przeciążona, ale zapominamy, iż telefony mają też inne sieci. Z 3G/WCDMA mało kto korzysta. Warto wtedy rozważyć zmianę trybu pracy sieci.

  1. W pierwszej kolejności warto przeprowadzić „test krzyżowy”. Polega on na tym, iż trzeba przełożyć kartę SIM do innego telefonu. o ile tam będzie wszystko działać jak trzeba, to znaczy iż warto skorzystać z gwarancji na telefon.
  2. Większość telefonów może pracować w jednej z trzech sieci:
  • 2G oznaczanej także jako GSM lub EDGE
  • 3G oznaczanej także jako UMTS, WCDMA lub HSDPA
  • 4G oznaczonej także jako LTE

Ustawienie sieci w Twoim telefonie wpływa na prędkość transmisji danych (np. dzięki sieci 2G dane transmitowane są wolniej niż przy 3G i 4G), dlatego:

  • W większości przypadków zalecamy, aby ustawić w telefonie tryb automatyczny.
  • Możesz zmienić ustawienia sieci w Twoim telefonie tak, aby korzystać tylko z sieci 2G, 3G lub LTE.

Zobacz jak zmienić ustawienia sieci w różnych systemach operacyjnych. Pamiętaj, iż miejsce tych ustawień w menu telefonu może być różne w zależności od producenta oraz wersji systemu operacyjnego.

Podsumowując, problemy z siecią Orange w zachodnim Opolu wynikają głównie z niedostatecznej liczby stacji bazowych (wyłączenia stacji przy ulicy Niemodlińskiej) oraz specyfiki terenu. Rozbudowa infrastruktury i lepsze rozplanowanie nadajników mogą poprawić jakość sygnału i zapewnić stabilniejsze połączenia dla mieszkańców tych obszarów.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału