Mieszkańcy i radni nie chcą nadmiarowych śmieci w Słajsinie. „Intensyfikacja ruchu drogowego, hałas i emisją zanieczyszczeń”

2 dni temu

Sprzeciw wobec wprowadzonych w statucie Celowego Związku Gmin R-XXI zmian, pozwalających na komercyjne przyjmowanie odpadów od samorządów nie będących jego członkami, zamierzają wyrazić radni miejscy z Nowogardu. Jutro odbędzie się nadzwyczajna sesja w tej sprawie.

Mające swoją kwaterę główną w podnowogardzkim Słajsinie R-XXI do swojego statutu zamierza wprowadzić zapis, z którego wynika, iż „w celu zachowania optymalizacji kosztów ponoszonych przez Gminy, dopuszcza się także przyjmowanie odpadów spoza obszaru gmin należących do Związku”. Budzi to obawy części nowogardzkich radnych, a jak informuje Tobiasz Lubczyński, członkowie Komisji Finansowo – Gospodarczej przygotowali projekt uchwały w tej sprawie.

Nieograniczona możliwość przyjmowania nowych (gmin) do Związku oraz zgoda na przyjmowanie odpadów spoza obszaru gmin członkowskich, na zasadach określonych w odrębnym cenniku, spowodują zwiększenie ilości odpadów trafiających do zakładu zagospodarowania odpadów zlokalizowanego w Słajsinie. W konsekwencji przyczyni się to do zwiększenia uciążliwości dla mieszkańców, związanej m.in. z intensyfikacją ruchu drogowego, hałasem i emisją zanieczyszczeń. Dodatkowo przyjęte zmiany w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do szybszego zapełnienia kwater wchodzących w skład składowiska odpadów, co wymusi wcześniejszą rozbudowę, a w przypadku braku takiej możliwości – zamknięcie. Wygeneruje to dodatkowe koszty, które mogą obciążyć mieszkańców gminy Nowogard, a ponadto stwarza ryzyko braku zapewnienia w przyszłości bezpiecznego i pewnego miejsca zagospodarowania odpadów pochodzących z tereny gminy, czytamy w uzasadnieniu do opracowanego dokumentu.

Jak informuje facebookowa grupa Stoją Nowogard, na ogrodzeniach w Słajsine – vide zdjęcie – pojawiły się bannery wyrażające sprzeciw wobec planowanych działań. W ten sposób mieszkańcy manifestują swoje obawy dotyczące potencjalnego wpływu takiej decyzji na jakość życia oraz codzienne funkcjonowanie miejscowości. Domagają się między innymi wybudowania ściany chroniącej ich od hałasu, smrodu, much i fruwających śmieci.

– Problem narasta, bo w okolicy powstają kolejne firmy. Dzieci mają problem z dojściem do szkoły czy na przystanek autobusowy. Są dni, iż przejeżdżające przez Słajsino ciężarówki możemy liczyć na setki, a ich kierowcy zwykle nie liczą się z ograniczeniami prędkości. To jest naprawdę niebezpieczne – mówił już w 2023 roku sołtys Marcin Ołubiec.

Dodajmy, iż wszystkie podejmowane przez Celowy Związek Gmin R-XXI działania dotyczą wszystkich gmin powiatu goleniowskiego. Związek w Słajsinie prowadzi instalację przetwarzania odpadów komunalnych dla 33 samorządów województwa zachodniopomorskiego – tam właśnie trafiają śmieci „wytwarzane” przez mieszkańców gmin Goleniów, Nowogard, Stepnica, Maszewo, Przybiernów i Osina. O tym, by ich władze miały w jakiś sposób reagować na uchwałę podjętą przez R-XXI, na razie nic nie słychać.
Idź do oryginalnego materiału