Miejski plan adaptacji od ogółu do szczegółu

1 tydzień temu

Czym jest miejski plan adaptacji (MPA)? – To dokument o charakterze strategiczno-wdrożeniowym, którego przygotowanie służy zdiagnozowaniu podatności miasta na zmiany klimatu oraz ustaleniu strategii przeciwdziałania tym zmianom. – zaznacza adwokat Sara Til Dąbrowska.

Celem MPA jest ograniczenie ryzyka dla mieszkańców, infrastruktury i ekosystemów miejskich.

Bagaż doświadczeń

Duże miasta w Polsce miały obowiązek opracować Miejskie Plany Adaptacji do 2019 r. w ramach rządowego projektu “Wczujmy się w klimat”, który objął 44 miasta powyżej 100 tys. mieszkańców i był realizowany przy wsparciu Ministerstwa Środowiska oraz finansowaniu z Unii Europejskiej. Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo ochrony środowiska, która weszła w życie 11 stycznia 2025 roku, obowiązek opracowania MPA został rozszerzony na miasta liczące co najmniej 20 tysięcy mieszkańców. Termin na przyjęcie tych planów został wyznaczony na 2 stycznia 2028 r. Miasta poniżej 20 tysięcy mieszkańców nie są prawnie zobowiązane do opracowania MPA, jednak mogą dobrowolnie podjąć takie działania w ramach lokalnych strategii adaptacji do zmian klimatu.

– Mamy więc już obserwacje realizacji MPA oraz wnioski pozwalające na ich częściową ewaluację w dużych miastach, a z drugiej strony – potrzebę opracowania protokołu wdrażania MPA w miastach mniejszych. – zaznacza Małgorzata Piszczek – botaniczka, architektka krajobrazu, edukatorka przyrodnicza.



Szkolenie online

Prześledzenie zapisów ustawy, ale też bazowanie na działaniach adaptacyjnych, wypracowanych w pilotażowym projekcie MPA44 wydają się najważniejsze w przygotowywaniu miejskiego planu adaptacji. Skąd czerpać na ten temat wiedzę? Z pomocą przychodzi m.in. szkolenie online, które 25 kwietnia organizuje redakcja miesięcznika “Zieleń Miejska”.

  • Czym jest Miejski Plan Adaptacji (MPA) i dlaczego jest ważny?
  • Jakie aspekty zmiany klimatu są brane pod uwagę w MPA?
  • Kto jest odpowiedzialny za opracowanie MPA?
  • Jakie działania powinny znaleźć się w MPA? Jakie działania mogą podejmować mieszkańcy na poziomie lokalnym?
  • Jakie narzędzia monitorowania i oceny skuteczności MPA są dostępne?
  • W jaki sposób ustalić czy miasto ma obowiązek wdrożenia MPA?
  • Jak zaplanować prace w zakresie MPA z punktu widzenia wymagań ustawowych?
  • Czy MPA wiąże samorządy i obywateli?

To tylko kilka pytań, na które uzyskane zostaną odpowiedzi podczas szkolenia online “Miejski plan adaptacji do zmian klimatu. Kwestie prawne i dobre praktyki”. Szkolenie poprowadzą wspomniane już Sara Til Dąbrowska oraz Małgorzata Piszczek. Szczegóły i zapisy na stronie: szkoleniezm.abrys.pl.

Idź do oryginalnego materiału