Międzynarodowy Trybunał Karny odpowiedział na pytania Wirtualnej Polski. "Trybunał polega na państwach, które egzekwują jego decyzje. Jest to nie tylko zobowiązanie prawne wobec Trybunału na mocy Statutu Rzymskiego, ale także odpowiedzialność wobec innych Państw-Stron. jeżeli państwa mają obawy dotyczące współpracy z Trybunałem, mogą konsultować się z nim w sposób terminowy i skuteczny. Państwa nie mogą jednak jednostronnie określać zasadności decyzji prawnych Trybunału. Jak stanowi artykuł 119 Statutu, 'wszelkie spory dotyczące funkcji sądowniczych Trybunału są rozstrzygane decyzją Trybunału'" - podaje MTK.
REKLAMA
Wizyta Benjamina Netanjahu w Polsce: W czwartek Andrzej Duda poprosił rząd o zapewnienie Benjaminowi Netanjahu możliwości udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Niedługo później rząd przyjął uchwałę, która stwierdza, iż rząd "zagwarantuje wszystkim gościom, którzy będą zainteresowani uczestnictwem w uroczystościach rocznicowych w Auschwitz, bezpieczny pobyt z oczywistych względów. - Czy to będzie premier, czy minister, ktokolwiek przybędzie na uroczystość, będzie miał zapewnione bezpieczeństwo i nie zostanie zatrzymany - zapowiadał Donald Tusk.
Zobacz wideo OTCHŁAŃ DŁUGIEJ WOJNY. IZRAEL-LIBAN-IRAN [Co to będzie odc.32]
Nakaz aresztowania: Premier Izraela jest objęty nakazem aresztowania wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Polska formalnie zobowiązana jest do wykonania nakazu. Decyzja MTK jest związana z zarzutami popełnienia zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości w Strefie Gazy.
O reakcjach na temat decyzji polskich władz przeczytasz w tekście Magdaleny Bojanowskiej: Tusk w ogniu krytyki po decyzji ws. Netanjahu. "Polska stała się drugą Mongolią"
Źródła: WP, Gazeta.pl