Michał Gzowski pożegnał się ze stanowiskiem w Lasach Państwowych w trybie dyscyplinarnym

11 miesięcy temu

Zgodnie z doniesieniami Interii, Michał Gzowski został zwolniony z Lasów Państwowych w wyniku procedury dyscyplinarnej. Dyrekcja generalna potwierdziła, iż „środa była ostatnim dniem rzecznika w pracy”. Gzowski objął stanowisko rzecznika prasowego Lasów Państwowych w 2021 roku. Wcześniej był związany z Suwerenną Polską, pełniąc rolę szefa gabinetu politycznego ministra środowiska Michała Wosia. Dodatkowo, Gzowski był także doradcą Zbigniewa Ziobry.

Wesele zmieniło wszystko

Głośno zrobiło się w przypadku Gzowskiego, gdy ujawniono, iż jeden z synów Radosława Liszewskiego, wokalisty zespołu Weekend, uzyskał zatrudnienie w Lasach Państwowych. Warto zauważyć, iż Liszewski niedługo przedtem wystąpił na weselu Gzowskiego, co skierowało uwagę na tę kwestię. Na imprezie bawili się liczni działacze Solidarnej Polski. Syn muzyka zdobył zatrudnienie w dziale administracyjnym Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. Warto zaznaczyć, iż 25-latek nie posiadał wykształcenia leśnego i wcześniej pracował w myjni samochodowej.

W rozmowie z Wirtualną Polską Michał Gzowski powiedział, iż ślub i przyjęcie weselne stanowią jego prywatne sprawy, a tym samym nie mające żadnego związku finansowego ani organizacyjnego z działalnością Lasów Państwowych.

Przyszłość Lasów Państwowych

„Gzowski, choć oficjalnie pełnił funkcję rzecznika prasowego, był szarą eminencją Lasów Państwowych” – napisała Interia o Michale Gzowskim. To za jego sprawą zapadało wiele kluczowych decyzji związanych z organizacją. Zwolnienie Gzowskiego stanowi kolejną zmianę w instytucji, której kształt w znacznej mierze został zaburzony przez ugrupowanie Zbigniewa Ziobry w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy.

Donald Tusk na początku roku podkreślił, iż Józef Kubica, dotychczasowy szef leśników, jest „specjalistą od upartyjnienia Lasów Państwowych na skalę niespotykaną w historii”. Podobne oskarżenia wobec Lasów Państwowych pojawiały się od dłuższego czasu. Wielu polityków, organizacji ekologicznych, społecznych oraz samych leśników krytykowało podejmowanie decyzji o charakterze politycznym, sprzedaż mienia poniżej wartości rynkowej, a także budziła kontrowersje polityka gospodarki leśnej.

Premier ogłosił także, iż nowym dyrektorem generalnym Lasów Państwowych będzie Witold Koss. Dwa dni po objęciu stanowiska Koss odbył swoje pierwsze spotkanie z pracownikami dyrekcji generalnej Lasów Państwowych. Zapowiedział wspólny start w nowy etap rozwoju instytucji.

Już po paru dniach doszło do zmian kadrowych. Jerzy Fijas zastąpił Jana Tabora na stanowisku zastępcy dyrektora generalnego ds. gospodarki leśnej. Odwołano też zastępczynię dyrektora generalnego ds. nieruchomości i zamówień, Magdalenę Kapuścińską, oraz zastępcę dyrektora generalnego ds. ekonomicznych, Krzysztofa Janeczko. Wcześniej swoje stanowisko opuścił dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego, Michał Krzysiak.

Jak sami od siebie kupowali bilbordy…
Spółka – 100% właściciel Lasy Państwowe, Ośrodek Kultury Leśnej Gołuchów – 100 % Lasy Państwowe.
Wszystko z Funduszu Leśnego… pic.twitter.com/glSfD1bIGN

— Dariusz Joński (@Dariusz_Jonski) January 28, 2024

Idź do oryginalnego materiału