“Masówka” przed Bogdanką. Górnicy boją się o swoją przyszłość

2 godzin temu
Zdjęcie: “Masówka” przed Bogdanką. Górnicy boją się o swoją przyszłość


Przed siedzibą zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka odbyły się dziś „masówki”, czyli spotkania pracowników ze związkami zawodowymi. Związkowcy domagają się między innymi poważnych rozmów o przyszłości kopalni oraz załogi.

– Chcemy zawarcia umowy społecznej, która zagwarantuje, iż po wygaszeniu górnictwa powstaną tutaj poważne miejsca pracy. W tej chwili jednak dialog społeczny z rządzącymi to fikcja – mówi przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Bogdance Jacek Świrszcz. – My nie jesteśmy dziećmi, mamy pewne dane przygotowane, ale z drugiej strony nie ma żadnej propozycji. Ten proces transformacji jest gigantyczny. Pieniądze na transformację są gigantyczne. W powiecie łęczyńskim pracuje 19,8 proc. w górnictwie. To jest około 16 tys. „buziek” do wyżywienia, czyli rodziny. To nie tak, iż człowiek sobie przejdzie na emeryturę. My chcemy zadbać i w porozumieniu z politykami, a grupą kapitałową wypracować jakąś umowę społeczną, która zapewni tutaj transformację energetyczną tego regionu. Bez kopalni „Bogdanka”, bez sprawiedliwej transformacji, nie takiej chamskiej, to ten region umiera.

– Wieczorem, gdy przestaje świecić słońce, ceny na rynku energii osiągają kosmiczne pułapy, tak jak ostatnio 2000 zł za MWh. W przyszłym roku przyjdzie nam kupić świeczki – mówi przewodniczący NSZZ Solidarność w Lubelskim Węglu Bogdanka Mariusz Romańczuk. – Obawiamy się, iż taka nieprzemyślana polityka, Unia Europejska, która pędzi ku „zielonej” energii, to może doprowadzić do tego, iż będziemy siedzieć w przyszłym roku przy świeczkach. o ile dojdzie do zapowiadanych wyłączeń bloków w elektrowniach Rybnik czy Dolna Odra to nie będzie można tego systemu zbilansować. Żadna cena tutaj nie pomoże i będą wyłączenia. o ile elektrownie nie będą generować energii to my nie będziemy mogli tego węgla wydobywać. My jesteśmy początkiem tego łańcucha pokarmowego. My dostarczamy wkład do tych elektrowni.

Bogdanka należy do Grupy Kapitałowej ENEA.

„Przedstawiciele Zarządu Enei są w stałym dialogu ze Związkami Zawodowymi działającymi w spółkach Grupy Enea, w tym również w Lubelskim Węglu Bogdanka. Zarząd Enei także zaprasza przedstawicieli Związków Zawodowych na spotkania, prowadzi efektywną wymianę informacji przyczyniającą się do budowania wzajemnego zaufania i stabilnej przyszłości Grupy Enea.

Obecnie jesteśmy w finalnej fazie prac nad nową strategią rozwoju i do jej publikacji nie możemy przekazać szczegółowych informacji związanych z kluczowymi obszarami biznesowymi w Grupie Enea” – napisała Berenika Ratajczak, rzecznik prasowy Grupy.

PaSe / opr. PrzeG

Fot. PaSe

Idź do oryginalnego materiału