Mapa Chłonności, czyli gdzie przyłączyć biometanownię do sieci gazowej

2 dni temu

Mapa chłonności, którą opublikowaliśmy na stronie internetowej PSG, jest doskonałym narzędziem ułatwiającym inwestorom identyfikację najbardziej korzystnych lokalizacji pod budowę biometanowni – powiedział Jacek Podgórski podczas Power Connect Energy Summit. Polska jest coraz lepiej przygotowana na biometan.

Polska może pokryć choćby 1/3 swojego zapotrzebowania na gaz ziemny dzięki biometanu. Osiągnięcie tego wymaga przyłączenia nowych źródeł do sieci.

Gdzie budować biometanownie?

Na stronie PSG opublikowana została Mapa Chłonności. Wskazuje ona miejsca, w których budowa biometanowni będzie najbardziej uzasadniona pod względem możliwości uzyskania przyłącza do sieci gazowej. Można się z niej dowiedzieć, gdzie inwestycja wymagałaby rozbudowania infrastruktury lub wyższych kosztów przyłącza.

– Pozwala ona na wstępną identyfikację obszarów o wysokiej chłonności, czyli miejsc, przez które przebiegają nasze gazociągi wysokiego ciśnienia lub w których znajdują się klienci gotowi odbierać odpowiedni wolumen paliw gazowych nie tylko zimą, ale również latem, kiedy ich zużycie przez klientów indywidualnych jest dużo mniejsze – wyjaśnił Podgórski.

8. Kongres Biometanu

PSG deklaruje, iż jest już przygotowane na odbiór biometanu. Inwestorzy dzięki mapie łatwo dowiedzą się, które punkty dokładnie są przystosowane do takich inwestycji.

– Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli lepiej planować i rozwijać swój biznes. Mapa znacząco ułatwi potencjalnym inwestorom przeprowadzenie niezbędnych analiz terenu, co przyśpieszy proces pozyskiwania gruntów pod takie inwestycje – tłumaczył.

Chłonność sieci określa, jak wiele biometanu może być zatłoczone w danym miejscu. W przypadku stref dystrybucyjnych średniego ciśnienia jest ona równa minimalnej ilości gazu, jaka może być pobierana przez odbiorców w ciągu jednej godziny. Sieci wysokiego ciśnienia nie mają ograniczenia chłonności.

Coraz więcej podmiotów chce przyłącza

Na razie w Polsce nie ma ani jednej biometanowni przyłączonej do sieci gazowej. Nie oznacza to jednak, iż nie pojawia się zainteresowanie przeprowadzeniem takich inwestycji.

Czytaj też: Czy 2025 rok będzie przełomowy dla sektora biometanowego?

– Od 2020 r. do Polskiej Spółki Gazownictwa wpłynęły 924 wnioski dotyczące określenia warunków przyłączenia do sieci gazowej oraz informacji o możliwości przyłączenia. To przekłada się na liczbę 8-10 wniosków tygodniowo – podał prezes PSG.

Mapa Chłonności dostarcza kluczowych danych, które pozwolą pomóc w doborze lokalizacji pod inwestycję. Warto jednak pamiętać, iż warunki przyłączenia udzielane są indywidualnie.

Mapa dostępna jest na stronie PSG.

Zdjęcie: PSG

Źródło: PAP

Idź do oryginalnego materiału