Zawody związane ze zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska zyskują na znaczeniu z każdym rokiem. Zwiększenie ich różnorodności oraz tworzenie nowych miejsc pracy są odpowiedzią na potrzeby rynku. Zdaniem wielu ekspertów można już mówić o nowym zawodzie na rynku – mediatorze biogazowym, łączącym wiedzę techniczną i technologiczną z zakresu produkcji biogazu i biometanu z umiejętnościami komunikacyjnymi i negocjacyjnymi.
Proces inwestycyjny związany z budową biogazowni czy biometanowni wiąże się z wieloma wyzwaniami, które mogą zniechęcić potencjalnych inwestorów. Jednym z początkowych problemów mogą się okazać wysokie koszty inwestycyjne związane z budową instalacji. Innym powodem rezygnacji z przedsięwzięcia mogą być złożone regulacje prawne i procedury administracyjne. Coraz częściej pojawiają się również lokalne problemy z dostępnością substratów. Wreszcie, należy wspomnieć o niezwykle istotnej kwestii jaką jest relacja ze społecznością lokalną – interesariuszami projektu.
Jakie sytuacje mogą wymagać mediacji?
Mediacja podczas procesu inwestycyjnego może być przydatna w różnych sytuacjach, wśród nich wymienić można m.in.:
- Konflikty między inwestorami a społecznością lokalną. Inwestycje w biopaliwa, tak jak inne rodzaje OZE, mogą napotkać opór ze strony mieszkańców, który jest argumentowany m.in. obawami o zdrowie i środowisko oraz komfort życia. Mediatorzy mogą pomóc w znalezieniu wspólnego języka i rozwiązania, które uwzględni interesy zaangażowanych stron. Wielokrotnie zaobserwowano przypadki, gdzie transparentna komunikacja od początku procesu inwestycyjnego skutecznie pomogła w jego realizacji.
- Kwestie dotyczące ochrony środowiska. Problemy związane z wpływem produkcji biogazu i biometanu na środowisko mogą prowadzić do sporów między np. organami samorządu terytorialnego a przedsiębiorstwami produkującymi biogaz. Mediacja może pomóc w znalezieniu optymalnego rozwiązania, które uwzględni zarówno potrzeby produkcji energii, ochrony środowiska, jak i lokalne uwarunkowania.
- Umowy między producentami biopaliw a dostawcami surowców – łańcuch dostaw. Problemy mogą wystąpić w przypadku zawierania i realizowania umów dotyczących dostarczania surowców do produkcji biogazu (np. odpadów z przemysłu rolno-spożywczego). Mediacje prowadzone w oparciu o wiedzę mogą pomóc w rozwiązaniu sporów dotyczących m.in. jakości surowców, ilości oraz ich cen.
Mediacja pozwala na lepsze zrozumienie i uwzględnienie lokalnych potrzeb i obaw społeczności, co może prowadzić do większej akceptacji projektów
Kim jest mediator biogazowy?
Mediator biogazowy to osoba, która wspomaga przedsiębiorstwa zaangażowane w proces powstawania, rozwoju i zarządzania projektami związanymi z biogazem. Jego głównym zadaniem jest prowadzenie komunikacji i współpracy między interesariuszami, takimi jak właściciele gruntów, inwestorzy, organizacje pozarządowe oraz lokalne społeczności.
Kompetencje, które powinien posiadać mediator biogazowy to przede wszystkim:
- Znajomość rynku biogazu i biometanu obejmująca m.in. wiedzę na temat odpadów ulegających biodegradacji, procesu fermentacji metanowej, rodzajów technologii czy kierunków zagospodarowania biogazu.
- Umiejętności słuchania i komunikacji, które są niezbędne, aby zrozumieć perspektywy wszystkich stron i wziąć pod uwagę ich obawy i potrzeby.
- Kompetencje w zakresie zarządzania projektami z branży odpadów i biopaliw, pozwalające prawidłowo reagować na poszczególne sytuacje mające miejsce w różnych etapach procesu inwestycyjnego.
- Umiejętności mediacyjne pozwalające negocjować, zapobiegać konfliktom, a w przypadku ich wystąpienia – gwałtownie i odpowiednio zareagować.
- Zdolności analityczne pozwalające zebrać i przeanalizować informacje związane z projektem inwestycyjnym, zwłaszcza w kontekście możliwego oddziaływania na środowisko.
Doświadczenie autora, związane zarówno z działalnością naukową w zakresie gospodarki odpadami i produkcji biopaliw oraz doświadczenie praktyczne zdobyte w różnych sytuacjach, gdzie komunikacja odgrywa istotną rolę – pozwala stwierdzić, iż mediator biogazowy odgrywa istotną rolę w zapewnieniu, iż projekty biogazowe mogą być realizowane w sposób zrównoważony i akceptowalny dla wszystkich zainteresowanych stron.
Korzyści wynikające z mediacji

Prowadzenie skutecznej komunikacji w zakresie produkcji biogazu i biometanu, która obejmuje m.in. mediacje, przynosi szereg istotnych korzyści, które mają pozytywny wpływ na rozwój sektora odnawialnych źródeł energii. Mediacja umożliwia przede wszystkim skuteczne rozwiązywanie sporów pomiędzy interesariuszami, takimi jak rolnicy, inwestorzy, władze lokalne czy społeczności, co przyczynia się do zwiększenia współpracy i zrozumienia interesów wszystkich stron. Dzięki temu możliwe jest szybsze osiąganie porozumień dotyczących m.in. lokalizacji instalacji biogazowych czy stosowanych technologii.
Mediacja pozwala również na lepsze zrozumienie i uwzględnienie lokalnych potrzeb i obaw społeczności, co może prowadzić do większej akceptacji projektów związanych z biogazem i biometanem. Dodatkowo, proces mediacji sprzyja innowacjom, gdyż różnorodność perspektyw i doświadczeń uczestników może prowadzić do opracowania i zastosowania nowych, kreatywnych rozwiązań. W efekcie, mediacja nie tylko wspomaga rozwój technologii biogazowych, ale także wspiera zrównoważony rozwój i ochronę środowiska, co jest najważniejsze w kontekście globalnych wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi.
Zachęcam do współpracy!
Prof. dr hab. inż. Wojciech Czekała
tel. +48 794 265 938
[email protected]
wojciechczekala.pl
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj magazyn Rynek Biogazu i Biometanu:
Zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com