Małopolska przejmuje stery! Konwent Marszałków Polski na naszym terenie

2 dni temu

Z początkiem roku stery w Konwencie Marszałków Województw RP przejęło województwo małopolskie. Przewodnictwo naszego regionu potrwa do końca czerwca. W tym czasie Małopolska będzie gospodarzem posiedzeń konwentu, odpowiadać ma też za działania związane m.in. z przygotowaniem projektów wspólnych stanowisk samorządów w różnych istotnych sprawach.

– Wierzę, iż najbliższe sześć miesięcy będzie czasem owocnych i inspirujących dyskusji, podczas których – czerpiąc z dotychczasowych doświadczeń, a jednocześnie wskazując na pojawiające się w codziennej aktywności samorządów regionalnych problemy i bariery – podejmiemy w gronie członków Konwentu Marszałków debatę na temat nowych wyzwań stojących przed samorządami województw w perspektywie najbliższych dekad – powiedział marszałek Łukasz Smółka.

– Przewodnictwo Małopolski w Konwencie Marszałków zbiega się z prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej. Rok 2025 to także czas obchodów Jubileuszu Tysiąclecia Korony Królestwa Polskiego. Bez wątpienia te dwa wydarzenia znajdą odzwierciedlenie w czasie obrad Konwentu w Małopolsce – podkreślił Łukasz Smółka.

Więcej informacji na temat Konwent Marszałków Województw RP – Małopolskie 2025

Marszałek Łukasz Smółka symbolicznie przejął przewodnictwo w Konwencie Marszałków Województw RP w listopadzie 2024 roku w Szczecinie. Małopolska była gospodarzem spotkań Konwentu Marszałków RP już trzykrotnie – w 2000 roku, 2008 roku i w pierwszym półroczu 2017 roku.

Konwent Marszałków RP to organ opiniodawczo-doradczy Związku Województw RP. Konwent został powołany w 1999 roku, wraz z powstaniem samorządów szczebla wojewódzkiego. Narodziła się wówczas potrzeba utworzenia forum, którego rolą byłoby działanie na rzecz efektywnej realizacji polityki rozwojowej i społecznej w regionach.

Konwent analizuje i opiniuje propozycje zmian legislacyjnych oraz omawia aktualne problemy samorządów województw. Każde z posiedzeń kończy się podjęciem wspólnych stanowisk, które są przekazywane do władz centralnych i innych zainteresowanych jednostek.

Źródło i fot.: UMWM

Idź do oryginalnego materiału