— Było super. Jak zawsze. Bardzo się cieszymy, iż możemy razem z seniorami kolędować. Jest to dla nas sama przyjemność — cieszy się Gosia Musialska, uczestniczka wspólnego kolędowania.
Jak podkreśla wójt Wojciech Błoński, wspólne kolędowanie spotkało się z ogromnym entuzjazmem mieszkańców.
— Przede wszystkim to właśnie to jest to pokazanie naszych seniorów. To oni cały czas wymyślają, cały czas podejmują nowe wyzwania i to jest bardzo fajne. Ja przy okazji mogę razem z nimi kolędować, mogę się z nimi spotykać i to też jest pokazane, iż pokolenia, które dzięki kolędom, śpiewaniom, różnym spotkaniom wszystkie pokolenia razem są ze sobą. A seniorzy są właśnie taką grupą ludzi, którzy dają nam to poczucie pewności, dają nam poczucie takiego zaopiekowania się nami młodszymi, trochę później urodzonymi — mówi Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.
— Przypuszczam, iż to jest na pewno integracja, bo mimo wszystko kolędy bardzo nas jednoczą i łączą. To są wyjątkowe pieśni, piosenki i wszystko, co się da w muzyce zebrać — dodaje Danuta Maliga, przewodnicząca Rady Seniorów gminy Długołęka.
— No wspaniale. Pierwszy raz jesteśmy, ponieważ Pani Danusia zadecydowała i przyjechaliśmy. Prawie całym naszym zespołem tutaj jesteśmy z Brzeziej Łąki. Chcemy też usłyszeć, od innego zespołu jak się prezentuje, jak to wszystko miło wygląda — wyjaśnia Jan Bęben, mieszkaniec Brzeziej Łąki, uczestnik wspólnego kolędowania.
Koncert prowadził lokalny chór „Jodełka”.
— Istniejemy trzy lata. Wstępne próby mieliśmy w Łozinie i nasza nazwa zespołu była od tego miejsca, gdzie kiedyś była taka sala i ona się nazywała „Jodełka”. To jest historyczna nazwa, która jest właśnie w Łozinie. Występujemy na terenie Oleśnicy, na terenie gminy Długołęka. W naszym składzie jest wiolonczelista Norbert Gutkowski, skrzypaczka Nicole Fedorowicz. Mamy też świetnych dwóch wokalistów — Patryk Słota oraz Daria Konefał, oraz ja przewodzę tym chórem — wyjaśnia Aleksandra Piwowarska, założycielka chóru „Jodełka”.
Aby jak najbardziej zaangażować uczestników do wspólnego kolędowania, koncert podzielono na dwie części.
— Pierwsza część była właśnie taka, żeby pokolędować sobie razem z ludźmi. To były tradycyjne polskie kolędy w takich w miarę prostych aranżacjach, żeby ludzie mogli do nas dołączyć — wyjaśnia Patryk Słota, solista chóru „Jodełka”.
— Ja każdą kolędę uwielbiam, bo każda kolęda w moim życiu ma całkowicie inne przesłanie. Jakbym miał dzisiaj wybrać, to „Bóg się rodzi”. To jest chyba pierwsza, od której zawsze rozpoczynamy kolędowanie przy wigilijnym stole u mnie w domu — mówi Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.
— Myślę, iż „Gdy się Chrystus rodzi”, zdecydowanie u mnie to moja ulubiona kolęda, którą zawsze co roku śpiewam ze swoją rodziną — wymienia swoją ulubioną kolędę Olek Smoliński, uczestnik wydarzenia.
— Moją z kolei ulubioną kolędą jest „Cicha Noc”. Zawsze śpiewam ją na koncertach świątecznych i miło wspominam. Mam sentyment do tej kolędy — dodaje Gosia Musialska, uczestniczka wspólnego kolędowania.
W drugiej części koncertu przeważały piosenki świąteczne, jak się ukazuje, również znane i lubiane.
— Zmieniliśmy troszeczkę repertuar na bardziej piosenki świąteczne i to były zarówno takie znane polskie, albo na przykład z musicali typu „Uciekali” z musicali Metro, ale było też, na przykład „Mario czy już wiesz”, to jest przerobiona z już innych języków — wylicza Patryk Słota, solista chóru „Jodełka”.
— Tak. Znaliśmy, bo u nas w domach też się śpiewa, także gdzieś tam w pamięci pozostały te kolędy. Babcia będzie dumna z dzieckiem — mówi Gosia Musialska, uczestniczka wspólnego kolędowania.
— Było fantastycznie, było pięknie, ludzie dopisali. Oprócz tego zespół, piękne kolędy, które w duszy nam grają. My żyjemy wszyscy tymi kolędami — cieszy się Danuta Maliga, przewodnicząca Rady Seniorów gminy Długołęka.
— Tradycyjnie podczas spotkania z seniorami bawimy się świetnie. Czuć tutaj ducha świąt, więc cały czas święta Bożego Narodzenia czujemy. Jest super. Naprawdę myślę, iż wspólne śpiewanie kolęd to jest nasza polska tradycja, którą warto kultywować i naprawdę jest fajnie — podkreśla Olek Smoliński, uczestnik wydarzenia, a jego koleżanka Gosia Musialska, dodaje — Magia Świąt nas jeszcze nie opuszcza.
Zadowolony ze wspólnego kolędowania z mieszkańcami gminy Długołęka jest również solista chóru Patryk Słota.
— Bardzo przyjemnie, ludzie cały czas byli uśmiechnięci. Śpiewali z nami podczas części takiej kolędowej. Byli bardzo po prostu pozytywni i ciepło nastawieni do nas, więc świetnie. Będę to wspominał na pewno — mówi zadowolony solista, Patryk Słota.
— Myślę, iż to nie było ostatnie kolędowanie w urzędzie naszej gminy, iż to już zostanie w tradycji naszej gminy, iż będziemy kolędować co roku — zapewnia Danuta Maliga, przewodnicząca Rady Seniorów gminy Długołęka.
— No tak myślę, jak Pani Danusia wzięła swoje ręce, tę inicjatywę, a wójt poparł, no to myślę, iż będzie to co roku — cieszy się Jan Bęben, mieszkaniec Brzeziej Łąki, uczestnik wspólnego kolędowania.
— Jak najbardziej, bo to też pokazuje, iż w piątkowy wieczór możemy spędzić ze sobą parę wspaniałych chwil, razem zaśpiewać kolędy, razem podyskutować i to jest piękne — mówi Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.