Logo polskiej prezydencji już w Brukseli. Gdzie zawisło i co symbolizuje?

1 tydzień temu
Zdjęcie: Logo polskiej prezydencji w Brukseli Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski


Odsłonięcie polskiego logo uświetniło w piątek (3 stycznia) w Brukseli początek przewodnictwa Polski w Radzie UE. Polski emblemat na budynku Justus Lipsius w centrum dzielnicy europejskiej, który zastąpił logo Węgier, pozostanie tam przez kolejne pół roku.

Logo przedstawia flagę Polski przenikającą litery EU (European Union, czyli Unia Europejska). Przygotował je artysta Jerzy Janiszewski, który w 1980 r. stworzył symbol „Solidarności”.

Na stronie rządu czytamy, iż emblemat polskiej prezydencji został zainspirowany „najnowszą historią Polski”.

– Symbolizuje odrodzenie polskiej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, odnosi się do najlepszych tradycji „Solidarności” oraz wpisuje się w szerszy kontekst powrotu Polski do głównego nurtu debaty europejskiej

– napisano.

Polska formalnie objęła przewodnictwo w Radzie UE 1 stycznia. Sprawuje je po raz drugi – pierwszy raz nasz kraj przewodził pracom państw członkowskich w drugiej połowie 2011 r. Logo tamtej prezydencji – sześć kolorowych strzałek z polską flagą – również stworzył Janiszewski.

Graficzny symbol drugiej polskiej prezydencji przez najbliższe pół roku będzie wisieć na budynku, w którym mieści się Rada UE – przy rondzie Schumana, gdzie zlokalizowane są inne najważniejsze unijne instytucje, w tym Komisja i Rada Europejska. W czerwcu siedziba zostanie udekorowana emblematem Danii, która będzie sprawować prezydencję do końca 2025 r. Kraje przewodniczące Radzie UE współpracują w tzw. trojkach. Razem z Polską trio tworzą Dania i Cypr; ten drugi kraj przejmie prezydencję za rok.

Kontrowersje węgierskiej prezydencji

Polska grafika zastąpiła logo prezydencji Węgier, które sprawowały przewodnictwo w Radzie UE w drugiej połowie 2024 r. Węgry postawiły na integrację europejską państw znajdujących się w ich sąsiedztwie, w tym na wspieranie państw Bałkanów Zachodnich w procesach akcesyjnych.

W okresie węgierskiej prezydencji Rumunia i Bułgaria dostały zgodę na pełne uczestnictwo w strefie Schengen (od 1 stycznia zniesiono kontrole także na ich granicach lądowych z innymi krajami UE). Kontrowersje wywołały niekonsultowane wz UE wizyty premiera Węgier Viktora Orbana w Moskwie i Pekinie; mogły one budzić skojarzenia z węgierską prezydencją, mimo iż Budapeszt nie miał mandatu do prowadzenia rozmów w imieniu UE.

Plany Polski na czas prezydencji

Polska prezydencja pod hasłem „Bezpieczeństwo, Europo!” będzie skupiać się na wzmacnianiu bezpieczeństwa UE w wielu aspektach. Polska chce zwiększyć unijne finansowanie dla wspólnych projektów obronnych; jednym z nich jest Tarcza Wschód, mająca wzmocnić ochronę zewnętrznych granic UE z Białorusią i Rosją. W czwartek w wywiadzie dla PAP minister ds. europejskich Adam Szłapka wyraził przekonanie, iż projekt ten będzie współfinansowany ze środków europejskich.

Uroczystość inaugurująca przewodnictwo Polski w Radzie UE odbędzie się w piątek wieczorem w Warszawie. Wezmą w niej udział premier Donald Tusk oraz przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa.

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

Inauguracja polskiej prezydencji bez ambasadora Węgier [AKTUALIZACJA]

3 stycznia 2025

Ambasador Węgier nie jest mile widziany na inauguracji polskiej prezydencji w Radzie UE, szef MSZ wystosował w tej sprawie notę - potwierdziła wiceminister ds. europejskich, Magdalena Sobkowiak-Czarnecka. Ministerstwo Spraw...

Czytaj więcejDetails
Idź do oryginalnego materiału