LG Energy Solution Wrocław generalnym wykonawcą magazynu energii w Żarnowcu

enerad.pl 9 godzin temu

Jeden z największych magazynów w Europie

Grupa PGE wybrała LG Energy Solution Wrocław na generalnego wykonawcę bateryjnego magazynu energii w Żarnowcu. Projekt o mocy do 263 MW i pojemności minimalnej 900 MWh zlokalizowany będzie w pobliżu Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec oraz przyszłych morskich farm wiatrowych PGE na Bałtyku. Magazyn stanie się jednym z największych tego typu obiektów w Europie, co potwierdza strategiczne znaczenie inwestycji dla polskiej transformacji energetycznej.

Optymalne wykorzystanie mocy instalowanych w OZE wiąże się z koniecznością zapewnienia równoległego działania magazynów, w których kumulowana będzie energia w okresach, gdy jej produkcja przekracza bieżące zapotrzebowanie. Odpowiedzią na te potrzeby jest nowa inwestycja PGE – magazyn energii Żarnowiec, który nie tylko przyczyni się do zwiększenia możliwości regulacji systemu elektroenergetycznego, ale będzie również pełnił funkcję bilansującą moc energii pochodzącej z farm wiatrowych, zarówno tych lądowych, jak i morskich. Rozwój magazynów energii takich jak ten w Żarnowcu, czy kolejny planowany w Gryfinie, pozwoli na efektywniejszą pracę źródeł OZE i wpłynie na obniżenie cen energii dla odbiorców. – podkreślił Dariusz Marzec, prezes PGE.

Inwestycja za 1,555 mld zł

Przetarg na wybór generalnego wykonawcy ogłoszono w lipcu 2024 roku. W listopadzie złożono dwie oferty, spośród których wybrano propozycję LG Energy Solution Wrocław o wartości 1 mld 555 mln zł brutto. Proces przetargowy był prowadzony w trybie nieograniczonym zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych.

Zawarcie umowy z wybranym wykonawcą będzie możliwe po uzyskaniu odpowiednich zgód, w tym decyzji Komisji Europejskiej w sprawie przepisów dotyczących subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny.

Kluczowa rola magazynów energii w systemie

Magazyn energii w Żarnowcu odegra istotną rolę w transformacji energetycznej Polski, szczególnie w kontekście integracji odnawialnych źródeł energii (OZE). Dzięki dużej pojemności i mocy, obiekt umożliwi magazynowanie nadwyżek energii produkowanej przez farmy wiatrowe w okresach niższego zapotrzebowania i jej wykorzystanie w momentach szczytowego poboru.

Projekt otrzymał pierwszą w Polsce promesę na magazynowanie energii elektrycznej oraz posiada umowę przyłączeniową do krajowego systemu elektroenergetycznego. Co więcej, w grudniu 2023 roku inwestycja uzyskała kontrakt w aukcji rynku mocy na rok 2029, co gwarantuje jej znaczenie dla stabilności systemu energetycznego.

Idź do oryginalnego materiału