Papież Leon XIV przemawiając 28 czerwca br. do pielgrzymów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Watykanie podkreślił, iż „wiara narodu ukraińskiego została wystawiona na próbę”. Ukraina została „zamęczona” w „bezsensownej wojnie”. Wyraził swój smutek „z powodu więźniów i ofiar tej bezsensownej wojny” spowodowanej inwazją Rosji.
Leon XIV zaznaczył, iż pielgrzymka jest „znakiem pragnienia odnowienia wiary, wzmocnienia więzi i komunii z Biskupem Rzymu oraz dania świadectwa nadziei, która nie zawodzi, ponieważ rodzi się z miłości Chrystusa, która została wlana w nasze serca przez Ducha Świętego (por. Rz 5, 5). Jubileusz wzywa nas, abyśmy stali się pielgrzymami tej nadziei w całym naszym życiu, pomimo przeciwności obecnej chwili. Podróż do Rzymu, z przejściem przez Drzwi Święte i nawiedzeniem grobów Apostołów i Męczenników, jest symbolem tej codziennej wędrówki, dążącej do wieczności, gdzie Pan otrze każdą łzę i nie będzie już śmierci, żałoby, smutku, bólu (por. Ap 21, 4)”.
– Wielu z was, aby tu dotrzeć, opuściło waszą piękną ziemię, bogatą w wiarę chrześcijańską, urodzajną dzięki świadectwu ewangelicznemu tylu świętych i przepojoną krwią wielu męczenników, którzy przez wieki darem życia przypieczętowali swoją wierność Apostołowi Piotrowi i jego następcom. Wiara, drodzy przyjaciele, jest skarbem, którym należy się dzielić. Za każdym razem niesie ze sobą trudności, przeciwności i wyzwania, ale także okazje do wzrostu w zaufaniu i poddaniu się Bogu – mówił Ojciec święty.
– Wiara waszego ludu jest teraz wystawiana na ciężką próbę. Wielu z was, odkąd rozpoczęła się masowa inwazja na Ukrainę, z pewnością pytało: Panie, dlaczego to wszystko? Gdzie jesteś? Co musimy zrobić, aby uratować nasze rodziny, nasze domy i naszą ojczyznę? Wierzyć nie oznacza mieć wszystkie odpowiedzi, ale ufać, iż Bóg jest z nami i daje nam swoją łaskę, iż On będzie miał ostatnie słowo, a życie pokona śmierć – przypomniał papież.
– Maryja Panna, tak droga narodowi ukraińskiemu, swoim pokornym i odważnym „tak” otworzyła drzwi do odkupienia świata; zapewnia nas, iż nasze „tak”, proste i szczere, może stać się również narzędziem w rękach Boga, aby zrealizować coś wielkiego. Utwierdzeni w wierze przez Następcę św. Piotra, zachęcam was do dzielenia się nią z waszymi bliskimi, waszymi rodakami i wszystkimi tymi, których Pan poprowadzi was spotkać. Powiedzenie „tak” dzisiaj może umożliwić otwarcie nowych horyzontów wiary, nadziei i pokoju, szczególnie dla wszystkich cierpiących – kontynuował papież.
Siostry i bracia, spotykając się z wami tutaj, chciałbym wyrazić moją bliskość z udręczoną Ukrainą, z dziećmi, młodzieżą, osobami starszymi, a w szczególności z rodzinami, które opłakują swoich bliskich. Podzielam wasz smutek z powodu więźniów i ofiar tej bezsensownej wojny. Powierzam Panu wasze intencje, wasze codzienne trudy i tragedie, a przede wszystkim pragnienie pokoju i spokoju – kontynuował papież, który na początku czerwca rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, wzywając go do podjęcia działań na rzecz zakończenia konfliktu.
„Papież zaapelował do Rosji o gest sprzyjający pokojowi, podkreślając znaczenie dialogu dla osiągnięcia pozytywnych kontaktów między stronami i poszukiwania rozwiązań konfliktu” – informowała Stolica Apostolska w specjalnym oświadczeniu. Leon XIV już od samego początku swojego pontyfikatu kładł nacisk na konieczność prowadzenia dyplomacji zmierzającej do zakończenia krwawych konfliktów na świecie.
Ukraiński Kościół Greckokatolicki liczy ponad 5 milionów członków, to jest około 10 procent populacji Ukrainy. W czasach Związku Sowieckiego był uciskany przez komunistyczny rząd.
Arcybiskup większy Światosław Szewczuk niedługo po wyborze Leona XIV powiedział, iż nowy papież „jest z narodem ukraińskim… Stolica Apostolska wciąż będzie wspierać każdą inicjatywę w celu stworzenia niezbędnych warunków do dialogu i będzie towarzyszyć narodowi ukraińskiemu w tym strasznym czasie w jego historii”.
Wdzięczność dla papieża za słowa skierowane do ukraińskich pielgrzymów wyraził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ukraiński przywódca dziękował Leonowi XIV za „Jego nieustające modlitwy i współczucie dla Ukrainy i naszego narodu”. Tweetował na X: „Razem musimy powstrzymać tę bezmyślną rosyjską agresję i chronić niewinne życia. Potrzebny jest sprawiedliwy pokój. I bylibyśmy również głęboko wdzięczni za Twoją uprzejmą pomoc w sprowadzeniu wszystkich naszych ludzi — dorosłych i dzieci — przetrzymywanych w rosyjskiej niewoli wbrew ich woli”, napisał ukraiński prezydent.
Źródło: cruxnow.com, press.vatican.va
AS