„Łączy w sobie wiele kultur”. Leon XIV rozpoczyna pontyfikat [ZDJĘCIA]

8 godzin temu
Zdjęcie: „Łączy w sobie wiele kultur”. Leon XIV rozpoczyna pontyfikat [ZDJĘCIA]


Pierwszy w historii Amerykanin został głową Kościoła. To kardynał Robert Prevost. Nie był głównym faworytem watykanistów, ale jego postać odzwierciedla wiele kultur. Ma łączyć dwa główne nurty w Kościele: postępowców i tradycjonalistów. W swoich pierwszych słowach dużo mówił o dialogu i pokoju, co pokazuje na czym może koncentrować się jego pontyfikat. Imię, które wybrał – Leon XIV – nawiązuje do Leona XIII, dążącego do dialogu z nowoczesnym światem i jego nieustannej ewangelizacji.

Kierunki pontyfikatu nowego papieża

Od wczoraj (08.05) cały świat żyje wyborem nowego papieża Leona XIV. Nowym biskupem Rzymu został kardynał ze Stanów Zjednoczonych Robert Prevost. W swoim pierwszym wystąpieniu papież Leon XIV przedstawił kilka najważniejszych kierunków swojego pontyfikatu, co relacjonuje Piotr Piętka z Polskiego Radia.

„Pokój z wami wszystkimi” – to pierwsze słowa, które papież skierował do wiernych. Słowo „pokój” przewijało się przez jego wystąpienie wielokrotnie. Leon XIV mówił m.in. o tym, iż to pozdrowienie pokoju powinno wejść w serca ludzi, dotrzeć do rodzin i wszystkich narodów świata.

– Myślę, iż w tym, co powiedział, trafił w punkt – mówi jedna z wiernych. – Uważam, iż wnosi dużo nadziei do świata, dla którego to zły czas. On przynosi jedność, miłość i pokój dla wszystkich. Nie wiem, jaki będzie, ale z tego, co mówią ludzie, to dobry człowiek. Mam taką nadzieję.

Fot. EPA/ETTORE FERRARI Dostawca: PAP/EPA

Wielu zgromadzonych na placu Świętego Piotra zobaczyło też w Leonie XIV energicznego kaznodzieję. Nie tylko ze względu na jego aparycję, ale również przekaz dotyczący kierunku, w którym ma iść Kościół katolicki pod jego przewodnictwem. Podkreślił kontynuację synodalności i poszerzenie misji docierania do najdalszych i najtrudniejszych rejonów świata.

Przywódcy z różnych państw świata przesyłali gratulacje

Do Watykanu gwałtownie zaczęły napływać gratulacje z całego świata, także z Polski. Przytacza je Mariusz Pieśniewski z Polskiego Radia.

Prezydent Andrzej Duda pogratulował wyboru nowego papieża. „To moment głęboko poruszający dla wspólnoty Kościoła katolickiego i dla całego świata. W Polsce przeżywamy go z wielkim wzruszeniem i nadzieją” – napisał w mediach społecznościowych.

POSŁUCHAJ PODCASTU: Wiara. Poradnik dla wątpiących

Premier Donald Tusk napisał w serwisie X: „Zło nie zwycięży. (…) Optymizm i nadzieja, której potrzebuje świat”.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz życzył Ojcu Świętemu, by rozpoczęty właśnie pontyfikat dawał nadzieję na pokój i jednoczył wiernych.

Fot. EPA/ANDREA SOLERO Dostawca: PAP/EPA

Szerokim echem odbiła się błyskawiczna reakcja prezydenta Donalda Trumpa. Amerykański prezydent napisał: „Co za ekscytacja, wielki zaszczyt dla naszego kraju. Nie mogę się doczekać spotkania z papieżem Leonem XIV. To będzie bardzo znaczący moment!”.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa napisali, iż miliony Europejczyków czerpią każdego dnia inspirację z zaangażowania Kościoła na rzecz pokoju, godności ludzkiej i wzajemnego zrozumienia między narodami.

„Ten papież łączy w sobie wiele kultur”

Działalność misyjna w Peru, osobowość, znajomość Ameryki Południowej i tamtejszego Kościoła, ale również kontekstu europejskiego – to cechy, które mogły przekonać kardynałów do wyboru Roberta Prevosta na nowego papieża – mówił w Radiu Lublin medioznawca z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. dr hab. Rafał Pastwa.

– Ten papież łączy w sobie wiele kultur, mentalności – wskazał ekspert. – Pokazuje, jak złożony jest Kościół. jeżeli popatrzymy na papieża Franciszka, gdzie mówiło się, iż jest z dalekiego kraju, innego świata, to ten łączy w sobie jeszcze więcej światów. Można powiedzieć, iż pokazuje Kościół w jeszcze szerszej perspektywie i na tym szerszym kontekście Kościoła będzie się koncentrował.

Fot. EPA/ANDREA SOLERO Dostawca: PAP/EPA

Kardynał Robert Prevost, który przyjął imię Leon XIV, to 267. papież w historii Kościoła katolickiego.

Eksperci wskazują, iż już samo zawołanie biskupie kardynała Roberta Prevosta, „In Illo uno unum” („W tym Jednym jedność”) nawiązuje do jedności chrześcijan. Z pierwszych gestów Leona XIV wynika, iż pozostanie mottu wierny. „Nie bójmy się być zjednoczeni, ramię w ramię – z Bogiem i między sobą” – zaapelował nowy papież w pierwszym przemówieniu.

RyK / opr. WM

Fot. EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Idź do oryginalnego materiału