Kosmiczne uprawy roślin

1 tydzień temu

28 wrześnie br. około 16 odmian jęczmienia górskiego i rzepaku o łącznej wadze 520 gramów zostało wysłanych w kosmos w celu przeprowadzenia eksperymentów hodowlanych. Stało się tak dzięki udanemu wystrzeleniu pierwszego chińskiego satelity wielokrotnego użytku Shijian-19.

Shijian-19 został umieszczony na zadanej orbicie dzięki rakiety nośnej Long March-2D, która wystartowała o 18:30 w piątek 27 września z kosmodromu Jiuquan (chiń. 酒泉卫星发射中心), najstarszego chińskiego ośrodka rakietowego, położonego na pustyni Gobi, w północno-zachodnich Chinach, w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna.

Według informacji Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej misja ta oznacza nowy etap w budowie kluczowego laboratorium do hodowli kosmicznej.

Hodowla kosmiczna wykorzystuje ekstremalne środowiska kosmiczne, takie jak mikrograwitacja i silne promieniowanie, w celu wywołania mutacji genetycznych w nasionach. Po pewnym czasie nasiona wrócą na Ziemię w celu selekcji i hodowli nowych odmian roślin. Proces ten zwykle indukuje nasiona o lepszych parametrach.

To innowacyjne podejście ma na celu opracowanie nowych odmian roślin uprawnych zdolnych do wytrzymania ekstremalnych warunków wzrostu. W środowiskach o niskiej grawitacji, poza ochronną tarczą magnetyczną Ziemi, nasiona ulegają subtelnym zmianom DNA, dzięki czemu są bardziej odporne na suszę i niektóre choroby.

Pierwsze na świecie laboratorium hodowli kosmicznej zostało założone w Cona, w południowo-zachodnim chińskim regionie autonomicznym Xizang w maju 2024 roku, w ramach skoordynowanych działań zespołów badawczych z prowincji Anhui we wschodnich Chinach i prowincji Shaanxi w północno-zachodnich Chinach z lokalnym rządem Cona. Laboratorium ma na celu przyczynienie się do rozwoju nowej produktywności rolnictwa w Xizang.

Chiny są liderem w dziedzinie hodowli kosmicznej od czasu pierwszego eksperymentu w 1987 roku. Przez lata kraj ten wysłał w kosmos nasiona setek gatunków roślin na licznych satelitach i statkach kosmicznych Shenzhou. Badania w ramach eksperymentów podążają dwiema ścieżkami: mają na celu pozyskanie nowych odmian roślin przystosowanych do ekstremalnie trudnych warunków, takich jak na przykład pustynie, ale także służą wypracowaniu metod hodowli roślin uprawnych w kosmosie, dla zaspokojenia potrzeb żywieniowych załóg przebywających w przestrzeni kosmicznej przez dłuższe okresy. Począwszy od załóg orbitalnej stacji kosmicznej, poprzez załogi, które mieszkać i pracować będą na księżycowej stacji badawczej, a skończywszy na tych, które w przyszłości udadzą się na Marsa i jeszcze dalej.

Źródła:

India Today, https://www.indiatoday.in/science/story/china-to-send-seeds-plants-fungi-into-space-to-mutate-their-genes-2409670-2023-07-21.

Global Times, https://www.globaltimes.cn/page/202409/1320501.shtml.

Autor: dr Ewa Fronczak

e-mail: [email protected]

© www.chiny24.com

Idź do oryginalnego materiału