Kontrowersje wokół Karola Nawrockiego na paradzie w Chicago. "To nie był dzień na polityczną agitację"

1 dzień temu
W sobotę Karol Nawrocki pojawił się na organizowanej w Chicago paradzie z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nie obyło się jednak bez kontrowersji.
Kontrowersje podczas parady w Chicago. Nawrocki nie został przywitany
Parada w Chicago była punktem kulminacyjnym polonijnych obchodów 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Przez cały tydzień odbywały się bankiety, uroczystości kulturalne, koncerty i spotkania biznesowe. Na paradzie pojawiły się też akcenty polityczne.


REKLAMA


Wśród gości z Polski oprócz grupy polskich parlamentarzystów i europosłów był kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki. Organizatorzy zakazali jednak przemówień, aby nie upolityczniać wydarzenia. Wśród publiczności nie zabrakło jednak osób trzymających transparenty promujące Rafała Trzaskowskiego czy Grzegorza Brauna oraz wspierające Donalda Trumpa.


Zobacz wideo Kandydaci do Belwederu walczą na tytuły


Korespondent RMF FM w Stanach Zjednoczonych, Paweł Żuchowski, napisał na X: "Sztab Nawrockiego znalazł się na śniadaniu, wykupując miejsce przy stoliku. Organizatorzy podjęli decyzję, iż nie powitają oficjalnie Karola Nawrockiego i nie przedstawią go jako gościa śniadania, by nie mieszać się w trwającą w Polsce kampanię wyborczą. Inni uczestnicy wydarzenia postawili zrobić sobie zdjęcie z kandydatem, zamienić z nim kilka słów, co jak uważa Marta Almodovar, zakłóciło uroczystość".


- Jest taka umowa, iż to jest po prostu święto parady, wręczanie stypendiów dla dzieci. To nie jest polityczna impreza, polityczny festyn. Więc nie podobało mi się trochę to zamieszanie, bo chciałam, żebyśmy wszyscy razem, cała Polonia, nieważne, w jakiej jesteśmy politycznej frakcji, świętowali Konstytucję 3 Maja. Byli goście zaproszeni ze stanu, z powiatu, z miasta, polskie organizacje. Chciałam, żeby oni się wszyscy czuli uhonorowani. No ale było głośno, było zamieszanie. Po prostu takie wykorzystywanie charytatywnej imprezy - stwierdziła Almodovar. - Nie należę do żadnych organizacji, nie chcę się wypowiadać politycznie, tylko chcę powiedzieć, iż to było bardzo niegrzeczne - dodała.


- My mamy w naszej konstytucji, iż nie jesteśmy organizacją polityczną. Na sali byli też inni polityczni kandydaci, do Senatu amerykańskiego, i my też ich nie przeczytaliśmy. (...) My nigdy nie przedstawiamy kandydatów, dlatego iż nie jesteśmy polityczną organizacją. My jesteśmy organizacją charytatywną - podkreślił i dodała: - To nie był dzisiaj dzień, żeby przeprowadzać polityczną agitację. No jest mi przykro, ale było, co było.


Karol Nawrocki komentuje zgrzyt podczas obchodów w Chicago
Paweł Żuchowski poprosił o komentarz także samego Karola Nawrockiego - Zupełnie nie boli mnie to, iż nie mogłem zabrać głosu, jeżeli z dobrymi intencjami gospodarze podjęli taką decyzję. Ja tak wiele mówię, mam tyle okoliczności, żeby przemawiać do Polaków, iż dla mnie kolejna minuta czy 40 sekund wypowiedzi, czy to, iż zostanę przywitany, czy nie zostanę, nie jest sprawą najważniejszą - odpowiedział kandydat na prezydenta.


Polonia w Chicago uczciła Święto Konstytucji 3 Maja
Paradę symbolicznie rozpoczął goszczący na trybunie głównej burmistrz Chicago Brandon Johnson. - Chicago jest dumne, iż to największy dom polskiej społeczności poza ojczyzną. To również dom największej polskiej parady na świecie poza granicami Polski - podkreślał burmistrz Wietrznego Miasta.
W samym sercu Chicago przemaszerowało dumnie ponad sto polonijnych organizacji, klubów, firm i amerykańskich instytucji mających związek z tamtejsza Polonią. Podsumowaniem chicagowski uroczystości święta 3 maja będzie dzisiejsza specjalnie odprawiona z tej okazji msza święta w miejscowym kościele Cyryla i Metodego.
Przeczytaj także: "Polityk PiS pokłócił się z dziennikarzem. Poszło o spotkanie Nawrockiego z Trumpem. 'Obrzydliwe'".Źródła: IAR, Paweł Żuchowski (X)
Idź do oryginalnego materiału