Po roku kadencji prezydent miasta Agata Wojda straciła większość w kieleckiej Radzie Miasta.

Fot. Facebook

Fot. Facebook
Maciej Bursztein, czyli szef klubu Perspektywy w kieleckiej Radzie Miasta ogłosił, iż kończy formalną współpracę z prezydent Kielc Agatą Wojdą (popieraną przez klub Koalicji Obywatelskiej). Przypomnijmy. Koalicja „Wojda-Bursztein” rządziła w Kielcach od początku bieżącej kadencji – od maja 2024 roku.
Zostaliśmy wybrani do Rady Miasta jako radni niezależni. Każde z nas przyszło tu z innym życiowym doświadczeniem, ale z jednym wspólnym przekonaniem – iż Kielce zasługują na spokojną, merytoryczną debatę i samorząd wolny od partyjnych wojen. Mandat, którym obdarzyli nas mieszkańcy, traktujemy jako zobowiązanie – do służby, odpowiedzialności i bycia głosem tych, którzy chcą żyć w mieście z przyszłością, a nie w cieniu politycznych happeningów. Z tym większym rozczarowaniem i niesmakiem przyjęliśmy to, co wydarzyło się podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Rozpowszechnienie mema, który w prześmiewczy i jednoznacznie polityczny sposób uderzał w jednego z kandydatów w wyborach prezydenckich, a następnie festiwal oskarżeń i pretensji między klubami Koalicji Obywatelskiej a Prawa i Sprawiedliwości – to nie była debata samorządowa. To był teatr partyjnych emocji. A nie tego oczekują od nas kielczanie. Co gorsza – nie była to sytuacja odosobniona. Od wielu miesięcy obserwujemy, jak polityczne przepychanki między Koalicją Obywatelską a Prawem i Sprawiedliwością regularnie przykrywają najważniejsze tematy dla mieszkańców. Czas, który powinien być poświęcony na rozmowę o edukacji, inwestycjach czy jakości życia, coraz częściej ucieka w jałowe spory i medialne inscenizacje. Tymczasem my chcemy rozmawiać o tym, które ulice w mieście otworzyć dla ruchu samochodowego, czy budować parking podziemny na Placu Wolności – w formule partnerstwa publiczno-prywatnego lub przy wsparciu środków rządowych, jeżeli pojawi się możliwość realizacji inwestycji w funkcji schronu. Chcemy mówić o tym, jak zmodernizować szkoły, poprawić komunikację, wspierać przedsiębiorców i dbać o bezpieczeństwo seniorów.
Nie mamy problemu z różnicą zdań. Demokracja to rozmowa, często trudna. Możemy się spierać – ale tylko wtedy, gdy chodzi o sprawy ważne dla mieszkańców. Nie chcemy być – i nie będziemy – utożsamiani z partyjnymi logotypami i układami.
Decyzja o zakończeniu formalnej współpracy z Prezydent Agatą Wojdą nie jest wyrazem sprzeciwu wobec niej. To nasza świadoma odpowiedź na klimat polityczny, jaki dominuje dziś w Radzie Miasta – i jasne opowiedzenie się za niezależnością od partyjnych napięć. Dlatego przez cały czas będziemy wspierać każdy projekt, który służy kielczanom. Ale jednocześnie chcemy jasno powiedzieć: nie jesteśmy częścią żadnego partyjnego frontu. Jesteśmy tu po to, by słuchać ludzi, nie powielać polityczne podziały.
Każdego dnia pracujemy z ludźmi i dla ludzi. Ja jako przedsiębiorca zatrudniający setki osób z Kielc i regionu, Anna Mazur-Kałuża jako rzeczniczka szpitala, gdzie toczy się walka o życie, ale i świętuje się jego narodziny, a Dariusz Gacek jako redaktor jednego z największych kieleckich portali i społecznik. Nikt z nas nie szuka swojej roli w politycznych prowokacjach. Jesteśmy tu po coś innego. Zawsze byliśmy i pozostaniemy niezależni. Dla nas najważniejsi są ludzie, nie szyldy. Tak było, tak jest i tak pozostanie
– napisał w niedzielę wieczorem na portalu Facebook, Maciej Bursztein.
Jesteście zaniepokojeni i pytacie co oznacza decyzja Maćka Burszteina i Klubu Radnych Perspektywy. Odbyliśmy szczerą rozmowę i zmienia się formuła naszej współpracy, ale kooperacja się nie kończy. Łączy nas wiele projektów i wspólne patrzenie na najważniejsze sprawy miejskie. Rozumiem potrzebę Maćka i jego współpracowników do zachowania politycznej neutralności. Rozumiem, iż każde środowisko ma prawo mieć swoje cele i plany na przyszłość. Umówiliśmy się, jak dotychczas, na zgodne działanie w kluczowych projektach i wzajemny szacunek do różnic i odmiennych punktów widzenia. Zmienia się poziom zaangażowania środowiska Maćka we współrządzenie miastem. To inna formuła, ale dająca też szansę na nowe otwarcie i na szerszą współpracę na poziomie rady miasta. Także z innymi środowiskami, z Klubem Miasto Przyszłości i z każdym kto będzie chciał dołączyć do pracy na rzecz Kielc
– odpowiedziała kilka godzin później Agata Wojda.
Co dalej?
Z pewnością możemy spodziewać się szybkiego odwołania rekomendowanej przez Perspektywy wiceprezydentki Kielc Eweliny Jastrzębskiej. Ponadto. Agata Wojda nie ma w tej chwili większości w Radzie Miasta. Wspiera ją tylko 9 z 25 rajców. Musi zabiegać o wsparcie radnych z innych klubów. Dużą role do odegrania znów będzie miał Marcin Chłodnicki – jego klub Miasto Przyszłości to 3 radnych. Jednak „języczkiem uwagi” będzie, określająca się jako niezrzeszona, Natalia Rajtar.
Rada Miasta Kielce – stan na maj 2025 roku
Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej, 9 radnych: Michał Piasecki – przewodniczący klubu, Katarzyna Czech-Dominguez, Katarzyna Kaleta, Jarosław Machnicki, Wiktor Pytlak, Karol Wilczyński, Kamila Wojda-Misiuda, Katarzyna Zapała, Kamil Żurek.
Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości, 9 radnych: Marcin Stępniewski -przewodniczący, Elżbieta Hermanowska, Anna Jaworska-Dąbrowska, Jarosław Karyś, Piotr Kisiel, Wiesław Koza, Dariusz Kozak, Michał Płatek, Arkadiusz Ślipikowski.
Klub Radnych Perspektywy, 3 radnych: Maciej Bursztein – przewodniczący, Dariusz Gacek, Anna Mazur-Kałuża.
Klub Radnych Miasto Przyszłości, 3 radnych: Marcin Chłodnicki – przewodniczący, Monika Kowalczyk, Maciej Jakubczyk.
Radna niezrzeszona: Natalia Rajtar.
Zobacz koniecznie:
O tym się mówi