W czwartek, 16 stycznia, marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się z dziennikarzami. Podczas konferencji prasowej mówił m.in. o kwestiach immunitetowych, w tym o czwartkowym wniosku prokuratury ws. uchylenia immunitetu b. premiera Mateusza Morawieckiego. – Chodzi o organizację tzw. wyborów kopertowych. Wniosek w znacznej mierze oparty jest o ustalenia sejmowej komisji śledczej i cieszy to, iż prokuratura z tej pracy korzysta – mówił Szymon Hołownia. – Los wniosku jest taki, jak wszystkich wniosków immunitetowych, skierowałem go do kontroli formalnej do służb prawnych Sejmu i zobowiązałem je do przedstawienia opinii w poniedziałek. Wówczas będę mógł skierować wniosek do Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Poseł Morawiecki oczywiście zostanie zawiadomiony o treści tego wniosku. Mam nadzieję, iż nie będzie tu żadnych uników prawnych i gwałtownie przedstawi swoją decyzję dot. tego, czy zrzeka się immunitetu czy też nie i w związku z tym staje na komisji i przedstawia swoje stanowisko – stwierdził.
Marszałek Hołownia dodał, iż w ciągu ostatnich czternastu miesięcy Sejm, na wniosek prokuratury, uchylił immunitety trójce posłów: Grzegorzowi Braunowi, Michałowi Wosiowi i Marcinowi Romanowskiemu. – Mam nadzieję, iż prokuratura wykaże się konsekwencją i akty oskarżenia zostaną gwałtownie przygotowane – podkreślił. Jak dodał, zadania z zakresu spraw komputerowych leżące w kompetencjach marszałka Sejmu wykonuje bez zbędnej zwłoki.
Szymon Hołownia przestawił również planowany porządek przyszłotygodniowego (22-24 stycznia) posiedzenia Sejmu. Jak zapowiedział, iż Izba kontynuować będzie prace nad ustawą „incydentalną”, związaną z rozpoznawaniem przez Sąd Najwyższy spraw dotyczących wyborów prezydenckich. – Dziś pracowała nad tym Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka i prace będzie kontynuowała we wtorek. Uważam, iż stoimy w obliczu kryzysu, bo na koniec możemy mieć Polskę z czterema prezydentami. To będzie pośmiewisko dla świata i potężne niebezpieczeństwo dla naszego kraju. Tu jest mowa o bezpieczeństwie Rzeczypospolitej. Musimy mieć prezydenta, który ma pełnię władzy i którego mandat nie będzie kwestionowany – zaznaczył Marszałek Sejmu.
– Sejm będzie pracował również nad kolejnymi elementami tzw. pakietu migracyjnego, w tym nad regulacjami dot. kwestii wizowych i zatrudniania cudzoziemców. Mam nadzieję, iż Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych przychyli się do wniosku, żeby w sprawie ustawy azylowej, która budzi bardzo wiele dyskusji i miała już pierwsze czytanie, przeprowadzić wysłuchanie publiczne – stwierdził marszałek Hołownia.
Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych zajmie się projektem „lex Romanowski” dotyczącym wynagradzania posłów, którzy znajdują się w konflikcie z prawem. Ponadto Sejm rozpatrzy poselskie projekty dotyczące: przystąpienia do Prokuratury Europejskiej, ustawy deregulacyjnej, kłamstwa wołyńskiego, zakładającym wprowadzenie obowiązku umieszczania wynagrodzeń w ogłoszeniach o pracę, a także dot. reformy instytucji tymczasowego aresztowania. – To realizacja mojego zobowiązania, konsekwentnie wprowadzanego, iż na każdym posiedzeniu Sejmu mamy projekty dostarczone przez opozycję. Wszystkie te projekty przeszły konsultacje społeczne – oznajmił Szymon Hołownia.
- Powiększ zdjęcie