
Pleszew po raz kolejny znalazł się w międzynarodowej publikacji, jako przykład pierwszego w Polsce miasta 15 minut. Wydana niedawno książka jest efektem pracy Komitetu Naukowego Krajowej Rady Architektów, Planistów, Architektów Krajobrazu i Konserwatorów Włoch. Publikacja stanowi przegląd najlepszych europejskich praktyk w zakresie planowania przestrzennego i zrównoważonego rozwoju miast.
Dwa lata temu burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak został członkiem komitetu naukowego zajmującego się architekturą krajobrazu i urbanistyką Włoch. Do współpracy zaprosił go przewodniczący Carlos Moreno – profesor paryskiej Sorbony i twórca idei miasta 15-minutowego, a tworzą go międzynarodowi eksperci z różnych dziedzin nauki związanych z wyzwaniami miejskimi z Paryża, Barcelony, Mediolanu, Aten czy Brukseli.
Komitet Naukowy Krajowej Rady Architektów, Planistów, Architektów Krajobrazu i Konserwatorów Włoch to organ konsultacyjny, którego celem jest przedstawianie pomysłów, przemyśleń i zaleceń opartych na nauce i obiektywnym rozumowaniu. Ma ściśle współpracować z Krajową Radą, by tworzyć bardziej zrównoważone włoskie miasta. W najnowszej publikacji "Italy in Proximity: The Future of Urban and Territorial Planning" czyli tłumacząc na język polski: "Włochy w pobliżu: Przyszłość planowania miejskiego i terytorialnego".
Wśród artykułów naukowców nie tylko z Europy znalazł się artykuł burmistrza Pleszewa o Kompaktowym Pleszewie, który jest przykładem pierwszego w Polsce miasta 15 minut wdrażającego ideę Carlosa Moreno. Arkadiusz Ptak podkreśla, iż działając w komitecie naukowym, korzysta z doświadczeń innych miast ale też dzieli się doświadczeniami z życia małego polskiego miasta.
Autor:

