Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie do zgłaszania uwag na temat sposobów uproszczenia prawodawstwa w zakresie ochrony środowiska poprzez ograniczenie biurokracji przy jednoczesnym utrzymaniu i lepszym osiągnięciu celów środowiskowych UE określonych w tym prawodawstwie.
Nowy wniosek zbiorczy w zakresie ochrony środowiska
Przyszły wniosek zbiorczy dotyczący środowiska przedstawi środki mające na celu uproszczenie przepisów dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym, emisji przemysłowych i gospodarowania odpadami. Wniosek opiera się na wcześniejszym, szeroko zakrojonym zaangażowaniu zainteresowanych stron. Apel komisji służy określeniu polityki UE w zakresie ochrony środowiska, która mogłaby zostać uproszczona dla przedsiębiorstw bez wpływu na cele środowiskowe UE lub ochronę zdrowia ludzkiego.
Zgłoś swoją opinię do 10 września
KE zachęca wszystkie zainteresowane strony do udzielania odpowiedzi za pośrednictwem portalu „Wyraź swoją opinię”. Okres na zgłaszanie uwag w ramach zaproszenia do zgłaszania uwag trwa do dnia 10 września 2025 r.
– Naszym celem jest zebranie informacji od zainteresowanych stron i obywateli na temat sposobów uproszczenia prawodawstwa w zakresie ochrony środowiska bez uszczerbku dla naszych wysokich norm środowiskowych. Zmniejszenie obciążeń administracyjnych wynikających z przepisów dotyczących ochrony środowiska pomoże zwiększyć ich skuteczność i zapewnić lepszą ochronę środowiska w perspektywie długoterminowej– mówi Jessika Roswall, komisarz do spraw środowiska, odporności wodnej i konkurencyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym, która przewodniczy tej inicjatywie.
Zgodność z unijnymi priorytetami
Inicjatywa jest zgodna z kluczowymi działaniami UE, takimi jak kompas na rzecz konkurencyjności, oraz z programem prac Komisji na 2025 r., w którym wyznaczono cel zmniejszenia obciążeń administracyjnych o co najmniej 25% dla wszystkich przedsiębiorstw i o co najmniej 35% dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). W kompasie wezwano również do przyspieszenia wydawania pozwoleń dla sektorów przechodzących na czystą i cyfrową gospodarkę.
źródło: Komisja Europejska