Kolejne zastrzyki finansowe dla sołectw – m.in. na szkolenia

ppitv.pl 2 miesięcy temu

Około 8 tysięcy przeszkolonych mieszkańców, Podkarpacia, blisko 300 inicjatyw szkoleniowych, doposażenie 34 placówek, w których prowadzone są inicjatywy szkoleniowe. To efekt Podkarpackiego ramach inicjatywy „Uniwersytet Samorządności” w ramach Programu Odnowy Wsi wdrażanego od 2012 roku. Czas na kolejne.

Inicjatywa „Uniwersytet Samorządności”

Kolejne umowy z sołectwami zostały podpisane. Najmniejsze organy polskiej samorządności z Podkarpacia będą dzięki nim mogły realizować zadania ramach „Sołeckich Strategii Rozwoju Wsi” oraz inicjatywy „Uniwersytet Samorządności”.

Inicjatywy, które wspieramy, skierowane są do aktywnych i cieszymy się, iż aktywne gminy i ich mieszkańcy po nie sięgają

mówił wicemarszałek Piotr Pilch

Gratulujemy beneficjentom i zachęcamy do korzystania z dostępnych środków, które na Państwa czekają

podkreślił wicemarszałek Ożóg podczas podpisywania umów z 86 gminami z regionu, w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021-2025.

Samorząd Województwa Podkarpackiego kontynuuje wsparcie rozwoju wsi poprzez udzielenie pomocy finansowej 86 gminom w wysokości prawie 1,9 mln zł. To ważna inicjatywa, która ma na celu wspieranie rozwijających się społeczności wiejskich oraz zachowanie ich unikalnego, podkarpackiego charakteru i dziedzictwa.

Niemal 1,6 mln złotych trafi do 84 gmin realizujących Sołeckie Strategie Rozwoju Wsi. Dofinansowanie obejmuje różnorodne działania, takie jak zagospodarowanie przestrzeni publicznej, poprawa estetyki miejscowości czy zachowanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. To kroki w kierunku budowania lepszej przyszłości dla mieszkańców obszarów wiejskich.

Wicemarszałek Karol Ożóg zaznaczył, iż wspieranie procesu rozwoju obszarów wiejskich to istotny element działalności województwa, które odgrywa w tym zakresie kluczową rolę na skalę kraju.

Inicjatywa „Uniwersytet Samorządności” stanowi kolejny krok w tej drodze, dając szansę mieszkańcom na udział w cennych szkoleniach i doskonalenie swoich umiejętności. W jej ramach 18 gmin otrzyma wsparcie finansowe w wysokości prawie 260 tysięcy złotych. Planowane są liczne szkolenia, które przyczynią się do rozwoju społeczności lokalnych i podniesienia jakości życia na obszarach wiejskich. To inwestycja w wiedzę i umiejętności, która zapewni mieszkańcom Podkarpacia nowe możliwości rozwoju.

To działanie to element kształtowania polityki rozwoju obszarów wiejskich, uczy, daje odwagę do starań po pozyskiwanie środków, zachęca do aktywności i szkolenia się. W 2018 roku pojawił się pomysł poszerzenia programu o komponent szkoleniowy i od kilku lat świetnie się to sprawdza. Te inicjatywy szkoleniowe mogą odbywać się w ramach sześciu bloków tematycznych – bloku historycznego,samorządowo-obywatelskiego,ekologicznego, etnograficznego,promocyjno-gospodarczego oraz bloku zajęć praktycznych. W ich ramach można organizować seminaria, wykłady, warsztaty czy stricte praktyczne zajęcia

mówił podczas uroczystości wicemarszałek Piotr Pilch, który przez kilka lat nadzorował wdrażanie środków w ramach PROW.

Podkarpacki Program Odnowy Wsi wdrażany jest od 2012 roku, w tej chwili trwa realizacja jego III edycji. Łącznie w ramach dotacji udzielono pomocy finansowej na łączną kwotę przekraczającą 10 mln zł. Do programu przyjęto 320 sołectw, w których utworzono Sołeckie Grupy Odnowy Wsi, zrealizowano blisko 900 zadań, a mieszkańcy w ramach pracy własnej przepracowali ponad 43 tys. godzin. W działania zaangażowano ok. 1 250 partnerów. Efektem działań jest doposażenie 34 placówek, w których prowadzone są inicjatywy szkoleniowe, zorganizowanie blisko 300 inicjatyw szkoleniowych oraz przeszkolenie 8 tysięcy mieszkańców.

Idź do oryginalnego materiału