Kolejne spółki na liście firm strategicznych

5 dni temu
Zdjęcie: fot. Albert Zawada/PAP


Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i działające w branży zbrojeniowej WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował w środę premier Donald Tusk.


Szef rządu przekazał w środę, iż Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia ws. wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz adekwatnych dla nich organów kontroli.

"Przyjęliśmy rozporządzenie, o którym wcześniej wspominałem, na mocy którego, wykaz podmiotów podlegających ochronie, mówimy o firmach, które podlegają ochronie wtedy, kiedy ktoś chciałby kupić te firmy. Ta lista była już dość pokaźna. Dołożyliśmy do tej listy takie firmy jak: Cyfrowy Polsat, P4 (operator sieci Play - PAP), TVN, Polsat telewizja, T-Mobile i WB Electronics" - powiedział Donald Tusk.

📈 Chronimy firmy, które podlegają strategicznej ochronie państwa.⁰⁰Na listę firm, które podlegają strategicznej ochronie państwa, trafi 6 nowych podmiotów. Celem utworzenia listy jest zachowanie bezpiecznych transakcji dotyczących uprawnień właścicielskich, istotnych z punktu… pic.twitter.com/nGd5H2pGvR

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 18, 2024

💬 Premier @donaldtusk 👇

Przyjęliśmy dzisiaj rozporządzenie o wpisaniu firm Cyfrowy Polsat, P4, TVN, Polsat Telewizja, T-Mobile i WB Electronics na listę podmiotów podlegających ochronie. To przedsiębiorstwa najważniejsze dla bezpieczeństwa państwa. pic.twitter.com/OqyYbtoab4

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 18, 2024

Ochrona przed obcym przejęcie?

Decyzja premiera to echo krążącej od dłuższego czasu informacji, iż Alpac Capital, portugalski fundusz powiązany z węgierskim biznesmenem bliskim premierowi Viktorowi Orbanowi, jest coraz bliżej kupienia stacji TVN od Warner Bros. Discovery. Spekulacje w tej sprawie podsycali także politycy PiS, m.in. były prezes Orlenu, w tej chwili europoseł Daniel Obajtek, który tuż przed przesłuchaniem w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli stwierdził w rozmowie z dziennikarzem TVN24, iż już niedługo "będzie chodził do tej stacji jak do siebie". Jego słowa były na tyle anegdotyczne, iż internet zalały memy prezentujące Obajtka w fotelu prezesa TVN.

Z problemami mierzy się także od kilku miesięcy Grupa Polsat. 13 sierpnia Zygmunt Solorz oskarżył swoich synów i córkę o podstęp, a później wyrzucił do kosza budowany od dekady plan rodzinnej sukcesji grupy Polsat.

10 grudnia media obiegła informacja, iż sąd w Liechtensteinie wprowadził kuratora do kluczowych fundacji kontrolujących rodzinny majątek Solorza, żeby uniemożliwić jemu i jego żonie Justynie Kulce wydziedziczenie dzieci miliardera z poprzednich małżeństw.

Od tego momentu Solorz i Kulka nie mogą samodzielnie podejmować kluczowych decyzji w Grupie Polsat.

PAP

Idź do oryginalnego materiału