Kielecka rada miasta staje w obronie dobrego imienia ojca św. Jana Pawła II. Autorami oświadczenia w tej sprawie są radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości. W głosowaniu nie brali udział radni Koalicji Obywatelskiej.
Jarosław Karyś, przewodniczący rady miasta oraz szef klubu Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, iż radni sprzeciwiają się atakom wymierzonym św. Jana Pawła II. Przypomniał też, iż ojciec święty 25 września 2003 roku jest honorowym obywatelem stolicy regonu świętokrzyskiego.
– Jesteśmy zdania, iż wykorzystywanie do podłej nagonki spreparowanych akt reżimowych służb PRL jest aktem niegodnym i bolesnym dla Polaków. Dla wielu z nas wspomnienie dnia 16 października 1978 roku, czyli wyboru Karola Wojtyły na papieża przez cały czas budzi wzruszenie. „Habemus Papam!” – mamy papieża. Te słowa dla nas Polaków udręczonych jarzmem komunizmu oznaczały nadzieję na odzyskanie wolności. Dziś widzimy jak system ten podnosi łeb i rękami swoich poleczników próbuje poniżyć pontyfikat św. Jana Pawła II. Intencje są oczywiste – zapomnieć wszystkie jego dokonania, a także wkład w upadek komunizmu. Nie tylko w Polsce, ale w całej Europie środkowo-wschodniej. Nigdy się na to nie zgodzimy. Jako Polacy i kielczanie – mówił.
Głos sprzeciw jeszcze przed odczytanie oświadczenia zgłosił przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej, Michał Braun. W jego opinii działania klubu PiS są hipokryzją. Przypomniał, iż radni z tego klubu niejednokrotnie krytykowali wprowadzenie rezolucji, które nie mają żadnej mocy prawnej.
– Treść oświadczenia pokazuje jasno, iż zupełnie nie rozumiecie niezależności mediów i atakowania dziennikarzy za dokumentują historyczne fakty jest brakiem zrozumienia dla praworządności i wolności mediów. Upolitycznianie przez was papieża Polaka, robienie z niego loga wyborczego jest ośmieszaniem go. Jest niszczeniem jego wizerunku. Sojusz tronu z ołtarzem zawsze źle się kończy – powiedział.
Za przyjęciem oświadczenia w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II zagłosowało 12 radnych. Wszyscy członkowie klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz Bezpartyjnych i Niezależnych. Od głosu wstrzymało się sześć osób – radni z klubu Projekt Wspólne Kielce, Bożena Sieczka – radna Lewicy oraz radni niezrzeszeni – Joanna Winiarska i Dariusz Kisiel.
W głosowaniu nie brali udział wszyscy radni z klubu Koalicji Obywatelskiej.
Treść oświadczenia w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II