Od 1 stycznia tego roku urzędy i inne podmioty publiczne mają obowiązek korzystania z e-Doręczeń. To elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru.
Nowa usługa zapewnia wygodny, tańszy i bezpieczniejszy sposób wymiany korespondencji między obywatelami, instytucjami publicznymi i przedsiębiorcami.
Barbara Sipa, rzecznik Urzędu Miasta w Kielcach informuje, iż do urzędu wpłynęły już dwa e-Doręczenia. Jak dodaje, to rozwiązanie jest tańsze od tradycyjnych, papierowych awiz.
– To rozwiązanie ewidentnie obniży koszty, chociażby zakupu znaczków pocztowych, czy papieru. Aby skorzystać z tej elektronicznej poczty należy się zarejestrować na platformie e-Doręczenia. By to zrobić potrzebny jest dostęp do platformy mObywatel lub trzeba wejść na platformę gov.pl. Tu zakładamy swoje konto i mając takie konto możemy już bezpośrednio korespondować z urzędami, instytucjami państwowymi nie ponosząc żadnych kosztów – mówi rzecznik.
Rzecznik prezydenta Kielc zapewnia, iż założenie specjalnego konta nie jest skomplikowane.
– Podobnie, jak w przypadku firm, osoby fizyczne muszą założyć swoje konto na platformie e-Doręczenia i zarejestrować się na platformie mObywatel lub w serwisie e-Doręczeń. Podczas rejestracji trzeba podać swoje dane, takie jak PESEL, imię i nazwisko, adres e-mail oraz swój numer telefonu – wyjaśnia Barbara Sipa.
Następnie należy zweryfikować swoją tożsamość, by nikt oprócz nas nie miał wglądu do naszej korespondencji. Można to zrobić dzięki profilu zaufanego, e-dowodu lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Natomiast osoby, które przez cały czas chcą otrzymywać tradycyjne, papierowe awiza nie muszą podejmować żadnych kroków.
Na stronie dedykowanej rozwiązaniu uruchomiono wyszukiwarkę, która pozwala gwałtownie sprawdzić, jakie podmioty używają już e-Doręczeń.