Kampinoska Akademia Przyjaciół Drzew – relacja

2 lat temu

Tym razem Przyjaciele Drzew spotkali się w Kampinoskim Parku Narodowym. Park chroni kompleks Puszczy Kampinoskiej, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy, mającej też naturalne granice w postaci rzek Wisły i Bzury. Co prawda, w prawdziwej puszczy większość drzew powinna być objęta ochroną, to jednak w Kampinoskiej te, co maja ponad 200 lat czy więcej, to niestety wyjątki. Dlatego bardzo skrupulatnie przyglądaliśmy się im bliżej, bo każde z nich kryło wiele ciekawych historii.

W trakcie dwudniowego szkolenia odwiedziliśmy niezwykle interesujące i inspirujące miejsca m.in. najstarszy rezerwat Granica, Olszowieckie Błota, Aleję Trzeciego Tysiąclecia. Ciekawostką dendrologiczną dla Przyjaciół Drzew, było spotkanie z brzozą ciemną (czarną) – forma brzozy brodawkowatej, której kora pozbawiona jest białego barwnika. Łosia niestety nie spotkaliśmy, ale…ślady i tropy pozostawione przez zwierzę i owszem.

W trakcie spotkania poruszyliśmy zagadnienia dotyczące ochrony drzew pomnikowych. Rozmawialiśmy o wartości drzew, w tym o ich wycenie odtworzeniowej. Omawialiśmy podstawy prawne przygotowania i złożenia wniosków o objęcie drzew ochroną pomnikową korzystając z kart „Krok po Kroku” opracowanych podczas realizacji projektu. Omawialiśmy również rozwój Sieci Przyjaciół Drzew oraz kontynuacji spotkań w formule Akademii Przyjaciół Drzew.

Szkolenie realizowane było w ramach projektu “Przyjaciele Drzew – rozwój inicjatyw obywatelskich w kraju” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”.

Idź do oryginalnego materiału