Kamienie Pamięci na placu Zamkowym

zapatrzeniwkonin.pl 1 tydzień temu

Zapraszam Państwa w imieniu Organizatorów na uroczystość odsłonięcia Kamieni Pamięci (stolpersteine) poświęconych rabinowi Jakubowi i rebecyn Pesie małżonkom Liebschütz, które odbędzie się 25 kwietnia br. o godz. 11.00 na pl. Zamkowym 8, przy domu, w którym mieszkali małżonkowie. Swoją obecność wraz z grupą członkiń i członków potwierdzili m.in. Alina Świdowska, przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holokaustu, córka dr Adiny Blady-Szwajger, współpracowniczki Marka Edelmana w Getcie Warszawskim oraz zastępca prezydenta Konina Witold Nowak.

Jakub Liebschütz był czwartym i ostatnim konińskim rabinem, był człowiekiem wykształconym, niezwykłego intelektu, był przede wszystkim wrażliwym i mądrym rabinem, który dążył nieustannie do współpracy i zgody, tak między członkami społeczności żydowskiej Konina, jak i między wyznawcami różnych religii, którzy zamieszkiwali niegdyś Konin. W 1939 r. zamknięty w getcie otwartym w Koninie, ostatecznie został deportowany w ostatnim transporcie Żydów z Konina i okolic do Józefowa Biłgorajskiego na początku 1941 r. Zginął zastrzelony w łóżku 13 lipca 1942 r. w pierwszym dniu likwidacji getta w Józefowie Biłgorajskim przez niemieckich zbrodniarzy!

Kamienie Pamięci (stolperstein – z niem. kamień, o który się potykamy, po polsku – kamień pamięci) – określenie pomników poszczególnych ofiar nazizmu, mających postać osadzonych w bruku betonowych kostek brukowych z mosiężną tabliczką, z wyrytym na niej nazwiskiem upamiętnionej osoby, datami jej urodzin i śmierci oraz informacją o losie, jaki ją spotkał. Stolpersteiny montowane są w chodniku, zwykle w pobliżu ostatniego miejsca zamieszkania upamiętnionej ofiary nazizmu. W ten sposób upamiętnia się męczeńską śmierć nie tylko Żydów, ale i Polaków, Romów, ludzi niepełnosprawnych, Świadków Jehowy, homoseksualistów i członków partii politycznych. Inicjatorem i wykonawcą kamieni jest niemiecki artysta Günter Demnig, który zaczął je tworzyć w latach 90. XX w. i który nadał im również nazwę.

Źródło: MBP w Koninie

Idź do oryginalnego materiału