W Galerii Zamostek niedługo wystawa dedykowana Marii Przebindowskiej

1 tydzień temu

Maria Przebindowska zawsze była obecna wszędzie, gdzie się coś działo. Ta znana opolanka zmarła w 2022 roku, ale pamięć o niej jest wciąż mocno żywa. Między innymi dlatego, iż przez lata była dobrym duchem licznych wydarzeń społeczno-kulturalnych, które odbywały się w mieście.

Galeria Zamostek zaprasza. „Maria Przebindowska – Z miłości do ludzi, z miłości do miasta”

„Na wystawie będziemy mogli prześledzić nie tylko jej dokonania realizowane na szeroką skalę w środowisku opolskich seniorów, ale także szereg inicjatyw, które w znacznym stopniu miały wpływ na budowanie społecznych więzi międzypokoleniowych wśród Opolan” – czytamy w zapowiedzi wystawy.

Jej organizatorzy zapowiadają, iż po raz pierwszy zobaczymy nie tylko dokumenty – między innymi liczne zdjęcia z archiwum rodziny, artykuły związane z działalnością społeczną Marii Przebindowskiej – ale także prywatne pamiątki rodzinne. To one są świadectwem pokolenia, które na nowo tworzyło powojenną historię miasta.

Ekspozycja obejmie także kilka obrazów związanych z bohaterką wystawy oraz cytaty jej publicznych wypowiedzi – przykładów bezinteresownej, obywatelskiej postawy mającej na celu dobro mieszkańców i serdeczną czułość dla Opola, miasta w którym żyła i pracowała.

Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00. Zaplanowano też mini recital Ygora Przebindowskiego. Wystawa zostanie w „Zamostku” do 19 maja.

Maria Przebindowska będzie bohaterką wystawy w Galerii Zamostek. / fot. prywatne

Miłośniczka kultury i integracji. O tych akcjach było głośno w Opolu

Maria Przebindowska była inicjatorką i realizatorką wielu interesujących wydarzeń – także cyklicznych – na które wiele osób wyczekiwało. Na tej liście znalazły się choćby znane i lubiane eventy, jak np.:

  • Akcja „Szalik dla najstarszego zabytku w mieście”, czyli otulenie szalikiem Wieży Piastowskiej
  • „Parada psów Rasy Mieszanej” – impreza dla całych rodzin, która odbyła się na deptaku przed ratuszem
  • „Koncerty Ogródkowe” – koncerty założonego i dyrygowanego przez Przebindowską zespołu muzycznego Camerton, który występował na wolnym powietrzu w różnych częściach Opola, m.in. na Małym Rynku, na ulicy Krakowskiej, na patio Domu Złota Jesień w Opolu, na estradzie przed opolskim ratuszem, w opolskiej Katedrze. A także kilkanaście razy koncertował w Niemczech, Francji i na Ukrainie.
  • „Rodzinne lekcje śpiewania” – spotkania Opolan w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
  • Spartakiada Seniorów
  • Wybory Miss Seniora Grazia
  • Wspólne Śpiewanie Kolęd przez Opolan

Przypomnijmy. Maria Przebindowska była znaną działaczką społeczną i animatorką życia społeczno-kulturalnego Opola. Była wieloletnią kierowniczką Domu Dziennego Pobytu „Magda Maria” w Opolu i twarzą Towarzystwa Przyjaciół Opola będąc dyrektorką jego biura.

Maria Przebindowska współpracowała z towarzystwem niemiecko-polskim w Mulhaim i w Hamburgu. A także niemieckim Czerwonym Krzyżem w Stelle popularyzując polską, jak i opolską kulturę oraz. W ten sposób działała na rzecz dobrych stosunków z miastami partnerskimi Opola. Odznaczona dwukrotnie przez Ministra Kultury tytułem Zasłużony Działacz Kultury.

Maria Przebindowska – nagrody i odznaczenia:

  • Odznaka Honorowa Wojewody Opolskiego Zasłużony Opolszczyźnie 1997
  • Opole Postać Roku 2003
  • Zasłużony Działacz Kultury 2004
  • Złota Odznaka Honorowa Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów 2006
  • Zasłużony Działacz Kultury 2009
  • Nagroda Specjalna 2011 Prezydenta Miasta Opola
  • Odznaka 25-lecia Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
  • Nagroda im. Jana Całki 2020

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału