10 kwietnia obchodziliśmy 84. rocznicę zbrodni katyńskiej i 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w której wraz z parą prezydencką zginęło 96 osób, w tym senator Stanisław Zając. W godzinach porannych przy grobie śp. Stanisława Zająca na cmentarzu, przy ul. Mickiewicza w Jaśle zebrali się samorządowcy, politycy, mundurowi i przyjaciele rodziny. Główne uroczystości odbyły się w południe przy pomniku „Golgota Wschodu”.
– To dla naszej rodziny jest szczególnie ważne, iż nie zostajemy w tym dniu sami. Dzisiaj, tak jak przez wszystkie te 14 lat jesteście z nami. To zgromadzone grono prawie każdego roku pojawia się tutaj na jasielskim cmentarzu – mówiła, nie kryjąc wzruszenia, senator Alicja Zając. Za wieloletnie wsparcie szczególnie podziękowała marszałkowi Władysławowi Ortylowi, ks. dziekanowi Gerardowi Stanule i staroście jasielskiemu Adamowi Pawlusiowi.
Podziękowała także za obecność burmistrzowi Ryszardowi Pabianowi, przewodniczącemu Rady Miasta Jasła Henrykowi Rakowi, strażakom ze Święcan i przedstawicielom jasielskiej Solidarności. Na koniec przekazała pozdrowienia od posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy, którzy przebywając w Brukseli łączył się ze gromadzonymi w modlitwie.
Oficjalna część obchodów odbyła się w południe przy pomniku „Golgota Wschodu”, znajdującym się na skwerze przy I Liceum Ogólnokształcącym. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego starosta jasielski przywitał zgromadzonych na uroczystościach. Następnie Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2094 Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego z Kołaczyc odczytali Apel Pamięci. Wójt gminy Jasło Wojciech Piękoś przedstawił listę 96 pasażerów prezydenckiego samolotu, którzy zginęli pod Smoleńskiem, lecąc na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Wojciech Piękoś zwrócił uwagę na to, iż tak jak zbrodnia katyńska symbolicznie połączyła te dwa pokolenia Polaków, tak pomnik „Golgota Wschodu” połączył nas po katastrofie smoleńskiej – Pomnik ten stał się pierwszym w Polsce upamiętnieniem ofiar katastrofy smoleńskiej. Modliliśmy się w tym miejscu, składaliśmy kwiaty, paliliśmy znicze następnego dnia po katastrofie. Kilka dni później, na jednym z głazów zamontowana została tablica w hołdzie Lechowi Kaczyńskiemu – Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wraz z małżonką, Stanisławowi Zającowi – Senatorowi RP oraz wszystkim, którzy zginęli w wyniku katastrofy lotniczej w dniu 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku, w drodze do Katynia. – wspomniał wójt.
Po złożeniu przez delegacje kwiatów i zniczy, pod pomnikiem odmówiono modlitwę za ofiary, której przewodził Franciszkanin O. Artur Zajchowski.
Starosta jasielski Adam Pawluś przypomniał o pomordowanych przez NKWD, którzy zginęli od strzału w tył głowy i zostali pochowani w masowych grobach. – Masowym mordom przyświecał tylko jeden cel – ekspansja imperializmu sowieckiego, na którego drodze stała Polska i niebezpieczne dla komunistycznego systemu polskie elity intelektualne. Podobne dążenia obserwujemy współcześnie, a ich owocem jest chociażby ekspansja Federacji Rosyjskiej na Ukrainie. Dzisiaj, patrząc na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą odnoszę wrażenie, iż historia zatoczyła krąg, a działania żołnierzy Federacji Rosyjskiej przypominają okrucieństwo Sowietów z czasów II wojny światowej. – mówił starosta.
Senator Alicja Zając zaznaczyła, iż niektórzy za swoją miłość do Ojczyzny musieli zapłacić najwyższą cenę. Dlatego naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci o nich poprzez uczestniczenie w takich uroczystościach. – Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej uroczystości i którzy przez poprzednie lata również uczestniczyli 10 kwietnia w modlitwach za zmarłych. Chcę bardzo serdecznie podziękować dyrektorom szkół. To jest ogromnie ważne, aby młodzież i kolejne pokolenia, które przychodzą w miejsca pamięci, znały swoją historię. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za obecność.
W uroczystościach udział wzięli: Alicja Zając – senator RP, Wojciech Zając – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego z rodziną, przedstawiciele posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy i poseł na Sejm RP Marii Kurowskiej, przedstawiciele władz Powiatu Jasielskiego na czele z Adamem Pawlusem – starostą jasielskim, Ryszard Pabian – burmistrz miasta Jasła wraz z Henrykiem Rakiem – przewodniczącym Rady Miasta Jasła, Wojciech Piękoś – wójt gminy Jasło,przedstawiciele jasielskiej „Solidarności” oraz stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle”, przedstawiciele jasielskich służb mundurowych – Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Straży Ochrony Kolei, Straży Miejskiej i Wojskowego Centrum Rekrutacji, przedstawiciele jednostek organizacyjnych powiatu jasielskiego, dyrektorzy szkół ponadpodstawowych i miejskich instytucji kultury, przedstawiciele Magurskiego Parku Narodowego, Monika Zając – przedstawiciel Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, przedstawiciele Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Jaśle oraz mieszkańcy.
Uroczystość uświetniła honorowa warta strzelców ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego działającego przy liceum w Kołaczycach.