Ceny w sklepach wciąż rosną, a podwyżki za opłatę rachunków zmroziły już krew w żyłach niejednemu z nas. To sprawiło, iż zaczęliśmy troszczyć się o jak najmniejsze zużycie mediów. Dodatkowym powodem ku temu są obiecane przez rząd benefity, które otrzymamy, jeżeli nie przekroczymy limitu 2000 kWh. Jak oszczędzać prąd, aby móc z nich skorzystać?
Co mało optymistyczne – to jeszcze nie koniec wzrastających cen prądu. Rządzący wyszli jednak temu naprzeciw, oferując Tarczę Solidarnościową, która ma nagradzać obywateli za oszczędność. Aby otrzymać profity w postaci stałej ceny prądu, nasze zużycie nie może przekraczać 2000 kWh. W przeciwnym razie – koszty wzrosną. Jak do tego nie dopuścić?
Należy mieć świadomość tego, co zużywa dużo prądu
Na liście sprzętów, które zużywają najwięcej energii elektrycznej, zdecydowanie przodują urządzenia kuchenne: płyta indukcyjna, piekarnik, lodówka, czajnik oraz zmywarka. Co interesujące – czajnik zużywa aż prawie 5 razy więcej prądu niż kuchenka mikrofalowa!
Kolejno wymieniane są: komputer stacjonarny, odkurzacz, a potem pralka, laptop i telewizor. Najmniej energii elektrycznej zużywa żelazko.
Czy wiesz, iż możesz samodzielnie obliczyć, który sprzęt w Twoim domu pobiera najwięcej prądu?
Warto prowadzić takie zapiski i kontrolować, co ma największy wpływ na wzrost Twoich rachunków. Aby obliczyć, ile prądu zużywa dane urządzenie, musisz dokładnie sprawdzać jego czas pracy oraz znać pewne stałe wartości:
- cenę za 1 kWh,
- moc urządzenia wyrażoną w watach,
- taryfę prądu.
1. Spisz czas działania danych urządzeń.
2. Skontroluj, jaką każde z nich ma moc (zobaczysz to na tabliczce znamionowej lub w instrukcji).
3. Sprawdź cenę za 1 kWh, którą znajdziesz na fakturze z poprzednich miesięcy i zorientuj się, czy jest to koszt stały, czy zależny od godzin.
4.
Pomnóż czas pracy sprzętu razy jego moc. To, co wyjdzie, podziel przez tysiąc, aby uzyskać wynik wyrażony w kWh.
5.
Otrzymaną wartość pomnóż razy cenę za 1 kWh, którą znalazłeś na fakturze. Otrzymasz kwotę, jaką trzeba będzie zapłacić za włączenie tegoż urządzenia na dany czas.
Dzięki tym obliczeniom zyskasz większą świadomość i dużo łatwiej skontrolujesz zużycie prądu!
Jak oszczędzać energię elektryczną w domu i nie odczuwać, iż się ograniczasz?
- Włączaj pralkę tylko wtedy, kiedy masz już pełen bęben – im mniejsza częstotliwość prania, tym oszczędniej!
- Kiedy używasz piekarnika, nie otwieraj zbyt często drzwiczek – ciepło nie będzie uciekać, przez co skrócisz czas przygotowania posiłku, co zaś przełoży się na mniejsze zużycie prądu.
- Nie wkładaj do lodówki potraw jeszcze ciepłych – urządzenie nie będzie działać intensywniej, niż zwykle. Staraj się też nie otwierać jej drzwi na długo (nad tym, co możesz zjeść, zastanów się gdzie indziej, a nie przy otwartej na oścież lodówce). Późniejsze przywrócenie chłodnej temperatury kosztuje dużym poborem prądu!
- Gotując wodę w czajniku, wlewaj jej tam tylko tyle, ile faktycznie potrzebujesz. Im jej więcej, tym dłuższy czas podgrzewania, więc i większe zużycie energii.
- Wymień wszystkie żarówki na energooszczędne – to niezbyt droga inwestycja, a jej zadowalające efekty zobaczysz później na rachunkach.
- Jeśli nie korzystasz z danego urządzenia w tej chwili – wyłącz je z prądu (mowa tutaj na przykład o telewizorze, dekoderze, routerze itp.).
Aż tyle prądu zużywa ładowarka do telefonu, jeżeli pozostawimy ją w gniazdku!