Inwestycje w czystą energię w tym roku będą dwa razy większe niż w paliwa kopalne

1 tydzień temu

Wydatki na technologie czystej energii mają do końca roku sięgnąć 2 biliony dolarów, szacuje Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) w swoim raporcie World Energy Investment. Mocno z tyłu pozostają jednak kraje rozwijające się, gdzie jednocześnie wzrost popytu na energię elektryczną jest bardzo duży.

Oznacza to wzrost zielonych inwestycji o 6,3 proc. Niemal trzy razy większy niż w przypadku paliw kopalnych, gdzie sięgać będzie 2,4 proc. Wieści są jednak słodko gorzkie, bo osiągnięcie pułapu 2 mld dolarów inwestycji oznacza, iż tempo ich wzrostu słabnie. W ubiegłym roku sięgało 10,4 proc., a dwa lata temu 19,3 proc. Co więcej mamy choćby nominalnie niższy wzrost niż w poprzednich dwóch, a choćby trzech latach. Podobnie jest zresztą w paliwach kopalnych co oznacza, iż generalnie spadają inwestycje w energetykę.

IEA podkreśla zresztą niski poziom wydatków na czystą energię w gospodarkach wschodzących i rozwijających się, na czele z Indiami oraz Brazylią. Nie dotyczy to jednak Chin, które z 675 miliardów dolarów wydatków są dziś największym inwestorem w zieloną energię, na którą wydają przeszło dwa razy więcej niż pozostałe kraje rozwijające się – 300 miliardów dolarów. Stanowi to tylko około 15 proc. globalnych inwestycji w czystą energię, znacznie poniżej tego, co jest wymagane do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię w wielu z tych krajów, gdzie wysoki koszt kapitału powstrzymuje rozwój nowych projektów.

„Wzrost wydatków na czystą energię jest wspierany przez silną ekonomię, ciągłą redukcję kosztów i względy bezpieczeństwa energetycznego. Istnieje jednak również silny element polityki przemysłowej, ponieważ główne gospodarki rywalizują o przewagę w nowych łańcuchach dostaw czystej energii. Należy zrobić więcej, aby zapewnić, iż inwestycje docierają do miejsc, w których są najbardziej potrzebne, w szczególności do rozwijających się gospodarek, w których dostęp do niedrogiej, zrównoważonej i bezpiecznej energii jest dziś poważnie niewystarczający”, powiedział dyrektor wykonawczy IEA Fatih Birol.

Idź do oryginalnego materiału