
Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek podpisała w imieniu ostrowskiego samorządu miejskiego umowę na dzierżawę pięciu hektarów terenu dla Polskiej Grupy Energetycznej. W ciągu trzech do czterech lat ma tam powstać duża elektrownia gazowo – szczytowa a wartość inwestycji szacuje na 3 do 4 miliardów złotych.
Zielone światło do podpisania umowy z Polską Grupą Energetyczną dali radni na lutowej sesji rady miejskiej. W przyjętej wówczas uchwałę jednogłośnie zgodzili się na wydzierżawienie terenu dla PGE, na którym ma powstać elektrownia.
To z kolei pozwoliło to prezydent Beacie Klimek podpisać z tą największą spółka energetyczną w Polsce umowę dzierżawy pięciu hektarów terenu.
Prezydent Klimek wymienia bezpośrednie korzyści dla miasta, które wynikają z inwestycyjnych planów PGE.
„Po pierwsze, to obecność ogromnej, państwowej inwestycji i obecność strategicznej, energetycznej spółki skarbu państwa w Ostrowie. Po drugie, to bezpieczeństwo energetyczne nie tylko dla naszego miasta, ale dla całego regionu i kraju. Po trzecie, to także oczywiście nowe miejsca pracy. To także udział lokalnego sektora przedsiębiorczego w realizacji tej inwestycji”.
Inwestycja PGE to również ogromne, regularne wpływy do budżetu miasta z tytułu podatków, szacowane choćby na 10 mln zł rocznie.
Paweł Dzierżanowski, zastępca dyrektora w departamencie inwestycji PGE, mówi dlaczego spółka wybrała właśnie Ostrów Wielkopolski.
„Macie państwo szczęśliwą dla nas lokalizację. W pobliżu znajduje się tłocznia gazu Gaz Systemu w Odolanowie, a w granicach miasta znajduje się duży GPZ (Główny Punkt Zasilający – przyp. red.) Polskich Sieci Energetycznych o mocy 400 kV. To oznacza, iż możemy zasilić elektrownię gazową na dwa sposoby: albo paliwem z pobliskiej tłoczni gazowej, albo wpiąć się do pobliskiego GPZ”.
Elektrownia gazowo-szczytowa to specjalny rodzaj elektrowni, która pracuje głównie w godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jej zadaniem jest szybkie dostarczanie mocy do sieci elektroenergetycznej w momentach, gdy inne źródła energii nie są w stanie wystarczająco gwałtownie zwiększyć produkcji.
Elektrownia gazowo-szczytowa ma powstać w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Kamiennej, w rejonie ulic Sadowej i Południowej. Planowany czas realizacji wynosi pięć lat, a wartość inwestycji szacuje na 3 do 4 miliardów złotych.