Gmina Mosina szuka porozumienia w sprawie utrzymania Kanału Mosińskiego

1 rok temu

Kanał Mosiński, będący ważnym elementem krajobrazu miasta, pozostaje pod zarządem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a jego utrzymaniem zajmuje się Zarząd Zlewni w Poznaniu. W ostatnim czasie gmina zwróciła uwagę na potrzebę pielęgnacji kanału, szczególnie na odcinkach miejskich. Działania te wymagają jednak zgody wspomnianego organu. Dziś, mosiński magistrat poinformował o propozycji zawarcia porozumienia obejmującego wsparcie w zakresie koszenia skarp.

Teren kanału Mosińskiego, wraz z odcinkiem miejskim, nie jest własnością gminy Mosina. Odpowiedzialność za jego utrzymanie, włączając w to koszenie i zachowanie czystości, leży w gestii Zarządu Zlewni w Poznaniu. W związku z tym, aby wykonać jakiekolwiek prace na terenie kanału, gmina musi uzyskać zgodę tej instytucji.

Wychodząc naprzeciw potrzebom miasta, władze Mosiny zaproponowały zawarcie porozumienia z Zarządem Zlewni w Poznaniu. Głównym celem tego porozumienia jest uzyskanie zgody od zarządcy kanału w zakresie koszenia skarp wzdłuż ciągów spacerowych na jego miejskim odcinku. Gmina zamierza zlecić wykonanie tych prac zewnętrznym firmom, po uzyskaniu odpowiednich uprawnień na mocy umowy.

Odpowiadając na prośbę gminy, Zarząd Zlewni w Poznaniu przedstawił swoją propozycję w sprawie porozumienia. Zgodnie z nią, poza samym koszeniem skarp, gmina miałaby obowiązek zagwarantować także zbieranie i odpowiednią utylizację odpadów z terenu kanału. w tej chwili trwa procedura finalizacji porozumienia, które ma umożliwić gminie zlecanie koszenia skarp i utrzymanie ich w czystości.

Zarówno dla miasta, jak i dla zarządcy kanału, czas jest najważniejszy w realizacji prac utrzymaniowych. Zgodnie z przepisami, wykonywanie czynności utrzymania brzegów śródlądowych wód powierzchniowych, w tym koszenia skarp, wymaga akceptacji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu przed 15 sierpnia. Z tego powodu, w przypadku braku podpisania porozumienia przed wspomnianym terminem, wykonanie prac koszenia będzie możliwe dopiero po tej dacie.

– Stąd też gmina przeprowadziła zapytanie ofertowe wśród potencjalnych wykonawców na wykonanie koszenia skarp kanału i zaraz po zawarciu porozumienia z Zarządem Zlewni w Poznaniu zleci te prace – tłumaczy mosiński magistrat. – Zostaną one wykonane w okresie od 16 – 18 sierpnia. Same brzegi będą utrzymywane w stanie naturalnym stanowiąc bezpieczne schronienie dla wielu drobnych zwierząt, zapewniając jednocześnie im lokalny korytarz migracyjny. Utrzymywanie roślinności brzegów wód w stanie możliwie naturalnym pozytywnie wpływa również na lokalny mikroklimat i łagodzenie coraz częstszych zjawisk takich jak ekstremalne temperatury czy susza – dodają urzędnicy.

Gmina Mosina czeka na podpisanie umowy do końca lipca, aby możliwe było szybkie rozpoczęcie działań utrzymaniowych w okolicach Kanału Mosińskiego. Czy porozumienie zostanie zawarte na czas, aby skoszone skarpy przez cały czas stanowiły urokliwe miejsce spacerów dla mieszkańców? Na odpowiedź będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać.

Zarośnięty Kanał Mosiński przy niskim stanie wody. Lato 2020


W styczniu br. władze Mosiny przedstawiły zarys koncepcji rozszerzenie promenady nad Kanałem Mosińskim. Projekt zakłada stworzenie ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż Kanału Mosińskiego, która w założeniu ma ułatwić komunikację Osiedla nr 3 „Przy Strzelnicy”, Krosinka i Krosna z centrum Mosiny oraz być możliwą formą rekreacji dla mieszkańców. Ścieżka miałaby rozpoczynać się przy ulicy Mostowej w Mosinie, skąd przez Park Budzyń, na tyłach stadionu łączyłaby się z Parkiem Wagnera, a w kolejnych etapach ciągnęłaby się wzdłuż Kanału aż do ulicy Lipowej w Krosinku. Na spotkaniu, w którym władze przedstawiły swoją koncepcję mieszkańcom pojawiło się niemal 50 osób, żywo zainteresowanych tematem. Większość miała jednak odmienne stanowisko w sprawie niż to, co zostało przedstawione. Podczas dyskusji, wskazano m.in., iż jest to bardzo potrzebna inwestycja, ale… poprowadzona złą stroną Kanału. Więcej w artykule: Promenada nad Kanałem nie spełnia oczekiwań mieszkańców. „Zakres projektu był tajemnicą”.Mamy nadzieję, iż projekt mimo wszystko nie pozostanie zamknięty w urzędowych szufladach, a mieszkańcy doczekają się pięknej, zadbanej promenady łączącej centrum z osiedlami i przylegającymi miejscowościami.

Promenada nad Kanałem Mosińskim. Jak zwracają uwagę mieszkańcy, letnią porą teren bujnie zarośnięty jest roślinnością; fot.UM

Odcinek Kanału Mosińskiego wraz z przylegającą promenadą przebiegający przez centrum miasta; fot. UM

Kanał Mosiński na wysokości Mosiny; fot. Um

Idź do oryginalnego materiału