Sprawa uchwały rządu: W czwartek Rada Ministrów przyjęła uchwałę, z której wynikało, iż rząd zapewni władzom Izraela "wolny i bezpieczny dostęp i udział" w zaplanowanych na 27 stycznia uroczystościach 80. rocznicy wyzwolenia Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Uchwała była reakcją na list prezydenta Andrzeja Dudy, w którym zaapelował o zapewnienie ochrony premierowi Benjaminowi Netanjahu, jeżeli ten zdecydowałby się wziąć udział w obchodach. Szef rządu Izraela jest objęty nakazem aresztowania wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny w związku z zarzutami popełnienia zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości w Strefie Gazy.
REKLAMA
Reakcje: Uchwała Rady Ministrów spotkała się z krytyką m.in. części polityków (np. Lewicy), publicystów i organizacji pozarządowych. Do sprawy odniósł się również sam MTK, wskazując w odpowiedzi na pytania Wp.pl, iż "państwa nie mogą jednostronnie określać zasadności decyzji prawnych Trybunału". Co istotne, Netanjahu najprawdopodobniej wcale nie zamierzał pojawiać się w Polsce, a w uroczystościach w Oświęcimiu ma uczestniczyć minister edukacji Izraela.
Zobacz wideo W obozie Donalda Trumpa wrze. Czy to początek większego konfliktu na prawicy?
Komentarz Romana Giertycha: Do sprawy odniósł się we wpisie na portalu X również poseł KO. "Bezpieczeństwo Polski jest ważniejsze niż utyskiwania purystów prawnych, Lewicy i Konfederacji" - zaznaczył. Nawiązał do tego, iż Kongres USA pracuje nad przepisami nakładającymi sankcje na osoby pomagające MTK w zatrzymaniu Amerykanów lub ich sojuszników. "Czy wyobrażacie sobie, jaką falę ataków na Polskę mogłoby to przynieść? Czy wyobrażacie sobie, jakie z tego zyski miałaby Rosja? Czy wyobrażacie sobie, iż ta sprawa byłaby idealnym wręcz sposobem, aby Trump podważył legitymację obecnego rządu i wprost zaangażował się w kampanię kandydata PiS? Czy wyobrażacie sobie jakie konsekwencje miałby oficjalny konflikt USA i Izraela z Polską dla wojny na Ukrainie?" - wyliczał polityk.
Poseł KO o uchwale rządu: Giertych podkreślił również, iż "bezpieczeństwo nas wszystkich wymaga czasem trudnych decyzji, ale też wymaga odpowiedzialności od tych, którzy oceniają takie decyzje". "Łatwo pławić się w dekodowaniu norm prawnych, nie rozumiejąc, iż jak ratujecie płonący dom, to sprawy naruszenia miru domowego nie są waszym największym problemem" - dodał. "W prawie decyzja o glejcie dla Netanjahu nazywa się stanem wyższej konieczności. Ratując bezpieczeństwo Rzeczpospolitej, podważamy mimo woli powagę organu międzynarodowego, jakim jest MTK, uznając, iż ta utracona powaga jest stratą mniejszą niż katastrofa bezpieczeństwa RP. Ja w takiej sytuacji zawsze wybiorę bezpieczeństwo Rzeczpospolitej. I taką decyzję podjęła Rada Ministrów" - podsumował.
Przeczytaj także o stanowisku Naczelnej Rady Adwokackiej. Prawnicy krytykują władze w sprawie Netanjahu. "Podważają zaufanie do rządów prawa"Źródła: uchwała Rady Ministrów, Wp.pl, Roman Giertych na portalu X